CCTV > Kamerák

HD-CVI rögzítőhöz más eszköz

(1/4) > >>

alittap:
Szia Gábor!
Az általad leírtak alapján az is könnyebben értelmezheti a lehetőségeket, aki még nem döntötte el, hogy milyen megoldást válasszon; és annak is nagy segítség, aki (mint, én is) a meglévő rendszerének a bővítésén gondolkodva keresi az alternatívákat.
Köszönöm a részletes összefoglalót.előzmény: Kameraguru #18

czegany:

Szia Gábor!

Ez nagyon szép és érthető összefoglalóra sikerült, kösz!
Igazából nem is tudom mi alapján voltam meggyőződve, hogy a HD-k már mind digitális átvitelt használnak. Talán azért, mert el sem tudom képzelni, hogy a szabványos analog paraméterekkel hokuszpokuszolnak (de ezek szerint mégis).
HDSDI-t már szereltem, nincs vele probléma, talán csak az ára.
A többi, gyártóspecifikus egyedi szabványoktól meg azért tartok, mert mi lesz a tecnologiával pár év múlva, mikor már a gyártó is csak a sokkal korszerübb és jobb kamerákat gyártja, és javítanom, cserélnem, bővítenem kellene. Vagy eltünik a cég, vagy a magyarországi forgalmazó (láttunk már ilyent).
Marad a HDSDI, vagy az IP. Az IP előnye, hogy sokan gyátják, így a gagyitól a profiig minden megtalálható a palettán, és már a kompatibilitás is egyre jobban alakul. előzmény: Kameraguru #18

Kameraguru:
Üdv Mindenkinek!
Szeretnék egy kis rendet tenni a témában, mielőtt rögzülnek a téves információk!
(Az IP-t most nem keverném ide, mert az más történet)

Jel formátum:
-Analóg
-Digitális
Megj.: Felbontásról csak digitális jel esetében beszélhetünk, az analóg video jelet a kamerák esetben TV sorral jellemezhetjük. (ebbe nem megyek bele)

Felbontás SD (PAL):
- CIF (352x288) 4:3
- 2CIF vagy half D1 (704x288, ill. 720x288) 4:3
- 4CIF vagy D1 (704x576, ill. 720x576) 4:3
- 960H (960x576) ~16:9
Felbontás HD:
- 720p (1280x720) 16:9 ~1 Mpxl
- 1080p (1920x1080) 16:9 ~ 2 Mpxl

Analóg  SD CCTV technológiák:
CVBS (960H is)
Analóg HD CCTV technológiák:
HD-CVI, HD-TVI, AHD
Digitális HD CCTV technológiák:
HD-SDI

Nézzük most egyenként:
CVBS
Ezt nevezzük egyszerűen csak analóg rendszernek, SD felbontás átvitelére képes, beleértve a 960H-t is, ugyanis az csak egy más képarányú képalkotó elemmel (CCD, CMOS) előállított jel, semmiben nem különbözik a technológia. Ezért lehet egy 960H-t támogató DVR-rel „D1-es kamerák” képét is fogadni, digitalizálni és letárolni, viszont a D1-es rögzítővel csak megjeleníteni tudjuk a 960H-t, tárolni már csak 720x576 felbontásban tudja. Mindenképpen igaz, hogy a 960H-tól minőségi javulást nem szabad várni! Szóra sem érdemes.

HD-CVI és HD-CVI
Muszáj együtt tárgyalni őket, mert nagyon egyformák. Idősorrendben mindkettő a HD-SDI megjelenése utánra tehető, ez a Kínaiak válasza a szabványos és drága SDI megoldásra (de erről majd később). Szóval, a CVI a Dahua nevű gyártó (itthon Videosec, volt) saját gyermeke, ami persze gyorsan szétfröccsent helyi összeszerelő műhelyekben. Pedig először nagyon reklámozták, hogy csak Dahua lehet CVI. Kicsivel utána, gondolom a CVI-t felhasználva jött elő a Hikvision a TVI megoldással. Ezt ők a Turbo HD fantázianévvel is reklámozzák.
Mindkét esetben egy szabványok kívüli, megerőszakolt analóg átvitelről van szó. Beszélhetnénk a magasabb sorszinkron frekvenciákról, meg egyebekről, de ez most mindegy. A lényeg, hogy képesek valóban előállítani 720p és 1080p felbontású képet a kamera oldalon és analóg jelként továbbítva a hozzá való (!) DVR készülékkel lekezelni. A bizonyíték egyértelmű, a feldolgozott kép felbontása HD. Az SD felbontású hagyományos analóg képminőséghez viszonyítva egyértelműen jobb, képpontra meg is van mind. Viszont nem szabad elfelejteni, hogy analóg átvitelként a jelet érő hatások a képen is megjelenhetnek. Azaz itt ugyanúgy lehet földhurokkal, illesztetlenséggel, színveszteséggel, zaj erősítéssel találkozni, mint azelőtt. A marketing anyagokban ezért emelik ki, hogy nagy figyelmet fordítottak a képjavításra, a sikerességét mindenki egyedileg véleményezheti. Amivel igyekeznek extrázni a dolgot, hogy a Coaxitron technikát integrálták a kamerákba és a rögzítőkbe, ezzel lehetővé tették, hogy a kamerák OSD menüje (és esetenként az optika vezérlés) távolról a rögzítő saját felületéről kezelhető. Ez ugye az RS485 külön kábel nélkül.
Ami egyértelmű előny, hogy nagyon olcsón juthatunk sokkal jobb minőséghez, mint a hagyományos analóg esetében. A hátrány, hogy saját „szabványt” alkottak ezért zéró a kompatibilitás. Viszont várható hogy CVI és CVI vagy TVI és TVI feliratos eszközök nem működnek egymással, hacsak nem egy gyártótól származnak.  (Saját véleményem szerint ez CVI esetében valószínűbb lesz).
Még egy dolog, mivel mindkét gyártó nagy tapasztalattal rendelkezik a hibrid megoldások terén így a CVI és a TVI is valószínűleg lekezeli a hagyományos analóg video jelet, tehát a kamerák megmaradhatnak, a rögzítő csere után (de minek). És akkor a kánaán, hogy IP hibridek is léteznek olyan érdekes megoldásban, hogy PL: 16 CH TVI +2 CH IP (csak hogy nehogy maradjon egy kis tartalék erőforrás a vasban)

AHD
Ez a Koreaiak válasza a CVI/TVI csapásra. Maximum 720p-re képes, nem is erőltetik, a FullHD-re ott van nekik a HD-SDI. A rögzítőket igyekeznek ők is analóg kompatibilissé tenni. Ebből se lesz világszabvány. Főleg úgy hogy nem olcsó, ahogy látom az analóg és a HD-SDI közé lövik be, legalábbis a rögzítőket.

Jelátvitel közösen:
Az összes analóg technológiára érvényes, hogy koaxiális és UTP kábelen is történhet a jelátvitel, ez utóbbinál természetesen illesztés szükséges (video balun). Mint minden ilyen illesztés adott frekvencia tartományra van tervezve, ezért van az, hogy az CVI/TVI jelhez nem jó az eddig megszokott video balun (ez úgy igaz, hogy bizonyos távolság fölött, mert 10 méteren, egy szárítókötélen is átmegy). De létezik és itthon is elérhető AHD/CVI/TVI video balun és műszakilag nem másabb, mint a régi, ezzel együtt nem is (sokkal) drágább.
A nagyfrekvenciás összetevők miatt el kell felejteni a 4-500m-es kábelhosszokat, majd ha jönnek az aktív erősítők…(meg a zajos képek)

HD-SDI
Ahogy látszik az egyetlen, teljesen digitális CCTV technológia (mondom, az IP-t nem keverem ide!). Legfontosabb hogy szabványos technológiáról van szó, méghozzá a stúdiótechnikából (Broadcast TV, Filmipar) átvett és nem módosított. Név szerint SMPTE 292M. Ez az egy dolog, ami biztosítja az, hogy bármilyen HD-SDI kamerát össze lehet kapcsolni egy HD-SDI video felvevővel, most és mindörökké. A HD-SDI története Dél-Koreából indult és ott is futott fel a gyártás tekintetében. A kínaiak is használták egy ideig, de ők a CVI és a TVI irányra álltak át, mert ott tudják megnyerni az árversenyt. De nem a minőség versenyt.

Az SDI kamera képfelbontása FullHD, menüben kiválasztható a 720p is, de pazarlás lenne. A digitális adatfolyam 25 kép/mp sebességű. Az alap jelátviteli kábel a koax (RG6 illetve RG59) de rendelkezésre állnak UTP konverterek is, amik összetettebbek, mint egy video balun, tehát nem egy árban vannak. Az átviteli távolság függ a kábel minőségétől, 100~150m lehetséges (koax és UTP egyaránt). A digitális jelet erősíteni nem lehet, a távolság növeléséhez ún. repeater-t (jelismétlőt) kell közbeiktatni. Persze ez fájó pont, ezért nem túl régi dolog az ún. EX-SDI konverter, ami 300 méter fölé viszi az átvihető távolságot koax kábelen, UTP-n marad a repeater.
A digitális jel előnye, hogy a képtartalmat nem érheti olyan hatás, ami a kép minőségét befolyásolná. Minden esetben megkapjuk a FullHD pixelpontos, színhelyes és valós idejű képet.
Elhanyagolható a késleltetés (ms) és nincs adat torlódás.
A video felvevő készülékre tömörítési és tárolási feladatok hárulnak, de a tömörítés sem okoz látványos képminőség romlást (persze le lehet rontani). Azaz amit látunk, az vissza is kaphatjuk.
Rendelkezésre állnak ún. univerzális rögzítők, amik felismerik a bemenetükre csatlakoztatott jelet és lekezelik az CVBS (960H) és a HD-SDI kamerákat is, minden kombinációban.

Nem gondoltam, hogy ilyen hosszúra nyúlik a dolog, részletesebben is lehetett volna, de akkor mi marad a vita fórumra. Igyekeztem reklámmentesen fogalmazni, de a két említett gyártó a technológiákat magukénak mondják, így szükségét éreztem. Viszont azt el kell mondanom hogy ez a két gyártó képes színvonalas, jó minőségű és megbízható eszközöket gyártani, de az országuk nagy, van benne bőven ellenpélda, itthon is.
Még egy mondat, a képminőség nagyon fontos, de a megbízhatóságot és a szolgáltatásokat is mérlegelni kell egy kamerás rendszer kiválasztásánál. És úgy is az ár dönt.

A hitelesség kedvéért, az itt leírtakat névvel vállalom: Kis Gábor

alittap:
A mi rögzítőnk biztosan nem tudja kezelni az AHD szabványt.
Így nálunk csak az jöhetne számításba, hogy egy ilyen AHD kamerát csak analóg (960H) kameraként működtetünk a meglévő rögzítőnkkel. Mint a többi, már meglévő kamerát.


--- Idézet ---Ha valamelyik kamera bedöglik egy év múlva, valószínűleg esélyed se lesz pótólni, mert a kutya se gyártja. Ezért zsákutca.
--- Idézet vége ---

Ha ehhez még hozzá vesszük, hogy azon az oldalon, ahol az AHD kamerát láttam, csak 1 év garanciával kínálják. Szemben a más kamerákkal, amiket 2 és 2+1 év garanciával árulnak.
Máshol nem is láttam ilyen AHD-s eszközöket.

Jól átgondolva, talán mégis jobb útnak tűnik, ha a meglévő rendszerünket IP kamerákkal bővítjük. Még akkor is, ha ezzel a mostani kameráinkat csak D1-ben tudjuk majd rögzíteni.
Kis kutakodás után talán más (a rögzítőtől) eltérő gyártmányú IP kamerákat is találok, amik jól kommunikálnak majd a rögzítőnkkel.
Köszönöm a tájékoztatást.előzmény: czegany #16

czegany:
Az idézetben ott a válaszod!
...AHD rögzítővel 1280/720p felbontás.
Tehát kell hozzá egy olyan rögzítö, ami ismeri az AHD szabvány jelfolyamát. Ez szerintem valami analog jelre modulált digitális jelfolyam lehet (szerintem). De a kamerán ha valami bigyót átkapcsolsz (jobb esetben osd menüből) akkor képes síma analóg kameraként is működni. A rögzítő meg valószínűleg vagy AHD vagy analog üzemben működik minden bnc bemenetén és nem lehet kombinálni.
Szal, valószínűleg (bár nem ismerem az AHD eszközöket) a te rögzítőd csak akkor fogja tudni a hd felbontást rögzíteni, ha ismeri az AHD "szabványt", de akkor minden csatornán ilyen kamerának kell lenni.
Ha valamelyik kamera bedöglik egy év múlva, valószínűleg esélyed se lesz pótólni, mert a kutya se gyártja. Ezért zsákutca.előzmény: alittap #15

Navigáció

[0] Üzenetek főoldala

[#] Következő oldal

Teljes verzió megtekintése