Szerző Téma: µArt USB-UART konverter  (Megtekintve 6495 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető tomat5

  • Teljes tag
  • ***
  • Hozzászólások: 59
Re:µArt USB-UART konverter
#8 2020. Augusztus 03. - 17:59:10
0
Yessss!
 ;D
előzmény: pylo #7

Nem elérhető pylo

  • Újonc
  • *
  • Hozzászólások: 1
Re:µArt USB-UART konverter
#7 2020. Augusztus 03. - 12:56:30
+3
Szia L. Pásztor, én vagyok az említett kütyü készítője, és válaszolnék a kritikáidra.

A neve uArt, vagyis valahol "művész-művészet"
Lehet hogy az ember életművész, de nekem némi elégtétel, hogy már 20 éve is ennél különb nyákokat terveztem ... pedig én nem vagyok művész  ....  :(
Mint más is beidézte már az eevblog fórumról, a név egyáltalán nem a "művészet" szóból lett származtatva, hanem a "mikro" és "UART" szavakból, kihasználva, hogy sz.gépen az egyszerűség miatt a görög "µ" sokszor csak "u"-ként van begépelve.

Viszont nem is kevergettem az alkatrész méreteket a nyákon, mint Mari néni a baracklekvárt.
Az FT230XS mellett kicsit furán fest a két optocsatoló hagyományos SMD tokja ... pedig van abból sokkal kisebb is van ám .... persze lehet h olyan pont akkor nem volt akciós ... :)
A végén meg az a buzinagy fekete csati ... biztos a lomex-ben óccsóé vót ....  :) 
Egyáltalán nem szokatlan alkatrészméreteket kevergetni, sőt a mechanikai és elektromos funkciók adottsága esetén ez általában szükséges is. Az általad optocsatolónak titulált csip (valójában kapacitív csatoló) egy a világpiacon kapható 4-5 típus közül, amik rendelkeznek a 3Mbaud-hoz szükséges sebességgel, a kívánt feszültségtartommánnyal (1.8-5V), és csatornák számával (4db). Ezek közül a legolcsóbb, de még így is 3 dollár alatt csak mennyiségi rendelés esetén van az ára. Kisebb ide tervezett optocsatoló meg fizikailag nem is nagyon lehet (azonos paraméterek esetén), mert a két lábsor közti távolságnak kúszóáram esetén is stimmelnie kell. Már így is a NYÁK CTI-jével kellett kikompenzálnom az IC átlagnál kisebb méretét!

A "buzinagy" fekete csati a tokban egyáltalán nem lóg ki (lásd [1] kép a post végén), és veled ellentétben mások örvendenek neki, hogy egyrészt szabványos 0.1"-os sorköze van, másrészt, hogy 4 fallal rendelkezik a rövidzár- és ESD-védelem segítésére. Ezek természetesen diktálják a méretet, így ez sem lehet kisebb.

És még ESD védelmet sem látok rajta ! Pedig mekkora élvezet már egy fél millás MacBook-ra rádugva valami USB-s vackot, elszáll a Mac USB portja !
Ha nem látsz rajta ESD védelmet, akkor se a µArt leírását nem olvastad el, sem a kapcsolási rajzát nem nézted meg. Minden pinjén van ESD védelem, és ebbe nem csak a 10-es pinsor tartozik bele, hanem az USB csati is. A kütyü amúgy az előírt CE-s ESD vizsgálaton is átesett (sikerrel). Az ezen felüli optikai leválasztás, túláramvédelem, és fordított polaritás elleni védelem pedig gondoskodnak róla, hogy nem csak a túlárazott MacBook-odat nem fogja soha tönkretenni, hanem a saját elektronikádat sem.

Már látom, ennek is Covid-es ára van !

Mert az anyagköltsége kb. 3-4 USD lehet. 
Persze az a műanyag doboz ... na az drága lehet !!!  :)

Mint írtam feljebb, az optikai leválasztás (2db IC) összesen már önmagában is 4-5 USD közt van ennél a gyártási mennyiségnél (sajnos nincs 10.000-es megrendelésem és előfinanszírozni sem tudnám), szóval erősen elsaccoltad magad (olcsóbb csatoló meg nem tudja azt ami ide kell). Pedig ez csak egy 1 a két tucat alktrészből, és az FTDI csip sem olcsó. A BOM nyák nélkül összesen kb. 10 USD. Erre rájön a NYÁK-gyártás és beültetés ÁFA-val, 3 USD műanyag tok, csomagolás anyaga, és összesen 22 USD körül mozgunk. Ezért ha 32 USD-ért adtam, és a haszon 37%-a bemegy adóba, akkor könnyen látható, hogy minden eladott darabon kb 1750 Ft tiszta hasznom van, ami szerintem messze van a lehúzástól. Ráadásul amikor indult az egész 2 éve akkor a forint jóval erősebb volt és ez nem jelentett még ennyi hasznot sem. Merthogy annyiért adtam a kampány idején. Sőt, ma is. A 32 USD és a valós vételár különbözetét meg a disztribútoroktól kell számon kérni.
előzmény: L. Pásztor #6


[1]
« Utoljára szerkesztve: 2020. Augusztus 03. - 13:09:43 írta pylo »

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
Re:µArt USB-UART konverter
#6 2020. Május 05. - 11:45:05
0
Hát jah,  itt a példa mit tesz a nagy pofa, a nagy duma, és a hatalmas szemtelenség !
Kiöregedtem már ebből a világból, valahogy ehhez az üzletpolitikához nekem már nincs gyomrom ...

A neve uArt, vagyis valahol "művész-művészet"
Lehet hogy az ember életművész, de nekem némi elégtétel, hogy már 20 éve is ennél különb nyákokat terveztem ... pedig én nem vagyok művész  ....  :(
Viszont nem is kevergettem az alkatrész méreteket a nyákon, mint Mari néni a baracklekvárt.
Az FT230XS mellett kicsit furán fest a két optocsatoló hagyományos SMD tokja ... pedig van abból sokkal kisebb is van ám .... persze lehet h olyan pont akkor nem volt akciós ... :)
A végén meg az a buzinagy fekete csati ... biztos a lomex-ben óccsóé vót ....  :) 

És még ESD védelmet sem látok rajta ! Pedig mekkora élvezet már egy fél millás MacBook-ra rádugva valami USB-s vackot, elszáll a Mac USB portja !

Jó, jó, eldugulok ... :)
 
előzmény: eXtra #5

Nem elérhető eXtra

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 509
Re:µArt USB-UART konverter
#5 2020. Május 05. - 09:53:06
0
Látod, látod! Nem a Józsi bácsiknak kell gyártani, hanem a világpiacnak, ahol fizetőképes kereslet is van a profi fejlesztők munkájára!  ;)
előzmény: L. Pásztor #4

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
Re:µArt USB-UART konverter
#4 2020. Május 05. - 09:03:01
0
Jaaaa, most már értem. Nem néztem meg az alsó link-edet.
Már látom, ennek is Covid-es ára van !

Mert az anyagköltsége kb. 3-4 USD lehet. 
Persze az a műanyag doboz ... na az drága lehet !!!  :)

 
előzmény: eXtra #3

Nem elérhető eXtra

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 509
Re:µArt USB-UART konverter
#3 2020. Május 05. - 08:26:22
0
Nyilván nem te vagy a célpiaca, de a számok makacs tények...  ;) 8)

$29,734 raised
of $7,340 goal

405% Funded!

Order Below
496 backers

előzmény: L. Pásztor #2

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
Re:µArt USB-UART konverter
#2 2020. Május 05. - 06:50:38
0
És mi ebben az új ? FT230XS vagy XQ, 2bd 4-es optocsatoló, etc, etc.
Jaaa ... megvan !  Szép a műanyag doboza.

Van azért egy kis bibi vele:  az optocsatoló kicsit lomha jószág.
Az USB 3-as sebességét már biztosan nem birja.
Az USB 2-es full sebessége kétséges ... nagyobb file-ok esetén lehet hogy szakdozna - ki kellene próbálni egy youtube részlettel.

Kis sebességű adatátvitelnél biztosan működik.

Másik: aki napi szinten fejleszt annak van saját, amit zsigerből használ, begyakorol, és ugyanúgy nem köti el, mint ahogy nem akar a kés fokával kenyeret vágni.
előzmény: eXtra #1

Nem elérhető eXtra

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 509
µArt USB-UART konverter
#1 2020. Május 05. - 00:11:17
0
μArt by Karoly Pados



Okay, I know what you think - “Another one?!” - But in my experience, available UART converters, even the isolated better ones, still do not cater for all needs, at least surely not for mine, so I set out to make my own device. Let me introduce you to the muArt (“myuArt” - as a wordplay on both micro and UART).

My goals were to make the muArt safe, reliable, universal, and comfortable. Obviously these needs arise from experiences I've lived through. Let me elaborate on these points:

Safe
Accidents happen, especially during development, experimentation and debugging. Cables can be connected the wrong way, polarities reversed, two drivers interconnected, wrong voltages selected, or simply just a faulty component or a mistake in a design. These often mean the end of your computer’s USB port… or the converter’s… or your creation’s… or yours. I want my ideal UART converter to be safe for other devices and the user, even in the face of hardware faults or user mistakes like mixed up wires. Oh, and since it is sitting on my bench and sometimes (*cough*) with pieces of metal, solder and other boards laying around, I’d appreciate if it didn’t cause any shorts itself. To support this goal, the muArt has:
Complete galvanic isolation, even for mains-level and higher voltages. Electric currents cannot flow between your computer and the other board. This spells safety for you and your computer, while also helping to keep noise levels down.
Reverse polarity protection. The converter will survive even if you mix up the power pins.
Over-current protection on all peripheral IO pins. With the muArt it is not a problem if you wire it up wrong by mistake. Both the converter’s and your other board’s pins will survive.
A professional custom-designed case to prevent damage, shorts, and other troubles. Use, grip, handle, and transport the muArt with ease and without worries.

Reliable
A UART converter is one of my tools, and I should definitely not be debugging it instead of my creation. I want my tools to be reliable. I hate that minute while I’m trying to figure out why I get no data, just to find out that something (probably?) latched up and only needed a power cycle. It is frustrating when my terminal gets garbled up due to floating inputs upon device (dis)connection. And it is far from funny when my last converter turns out to be broken - either due to my own mistakes (see list above) or just plain who-knows-why. Did I mention USB protocol disconnections due to other devices on the bus doing their thing? To support this goal, the muArt has:
Pullups on all inputs, so that disconnected pins don’t cause funny things like garbage random input, a ruined terminal app, or corrupt application state.
Judicious filtering. Each IC in the converter is decoupled using multiple capacitors, both locally and in bulk. The USB signals and power are filtered, and sensitive pins are protected with RC networks.
Complete ESD protection for all external pins. ESD damage is tricky because things can seem to work for a while after an ESD event, and you don’t need visible sparks to have them.

Universal
My ideal converter should give me everything I need for basic communication (obviously), also for handshaking, and importantly for flashing other boards. It should support all relevant voltages, notably 1.8V, which aside from working with very-low power devices, is a must-have for FPGA designers. The converter must also lend itself to low-noise circuits, enabling communication with sensitive analog systems without disrupting them. To support this goal, the muArt has:
RXD, TXD, DTR, RTS, and CTS. Usable for flashing various ESP32 boards and multiple Arduinos such as the Nanos and Pro Minis. Hardware handshaking allows for reliable high-speed UART.
A wide working voltage of 1.8 to 5.4V. Yes, also usable for FPGAs. Coupled with the galvanic isolation, you basically get “voltage auto-sensing”, meaning the converter will automatically use the correct voltage levels for UART communication. No more setting jumpers or “Which of these 5 converter boards was the one for 3V3?”. One converter to use everywhere.
Suitability for communicating with low-noise circuits, supported by the filters, the isolation, and careful layout.

Comfortable
Readable labels on pins never hurt (sarcasm). LEDs should let me know when there is activity. Since UART communication is probably the first thing you try on board bringup, some extra feedback or GPIOs can be extremely practical. Mechanically, I want to be able to actually grab the thing without making shorts all over the place and without making my jumper wires come loose. To support this goal, the muArt has:
A general-purpose in and a general-purpose out pin that you can control directly over USB, parallel to the UART lines.
Four LEDs, each of different color to make them immediately distinguishable. One lights up if power is connected, two indicate RX/TX activity, while the last one is connected to the general-purpose in, giving you visual feedback about its state without special software on the host computer.
Four-wall shrouded header. Gives protection from shorts by tipped board or dangling wires. Also gives a nice firm surface to grip the converter by, again without the risk of shorts or ESD damage from your fingers.
Readable descriptions printed on the PCB to help you remember the most important things about usage.

https://www.eevblog.com/forum/crowd-funded-projects/art-a-uart-converter-finally-done-right/msg1482108/#msg1482108

https://www.crowdsupply.com/pylo/muart

 

Bezárás
Vendégként csak korlátozottan használhatod az oldalt, ezért javasoljuk, hogy lépj be vagy regisztrálj!
Bezárás
Vendégként csak korlátozottan használhatod az oldalt, ezért javasoljuk, hogy lépj be vagy regisztrálj!