Szerző Téma: Milyen GSM modult vegyek?  (Megtekintve 64430 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Wineman

  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 167
Re:Milyen GSM modult vegyek?
#95 2015. Október 05. - 20:08:15
0
A felvázolással az a baj, hogy az ügyfelek 95%-a nem érti még azt sem, hogy miért kell dyndns a táveléréshez, ha nincs fix ip-je, nemhogy még azt elmagyarázni neki, hogy a gprs kontra rádiós átjelzés kontra vonalas telefon stb-nek mi az előnye/hátránya.
előzmény: vlezlee #94

Nem elérhető vlezlee

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 957
Re:Milyen GSM modult vegyek?
#94 2015. Október 03. - 17:35:55
0
az ilyen jellegű problémák felé történő jelzését sztem csak magyarázkodásnak veszi.
előzmény: L. Pásztor #92


Abban az esetben igen, ha előre nem vázoltad fel neki a különböző technikai megoldások előnyeit/hátrányait.
előzmény: mot #93

Nem elérhető mot

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 305
Re:Milyen GSM modult vegyek?
#93 2015. Október 03. - 12:11:53
0
Ezzel a rajtunk (telepítők) kívül álló SZOLGÁLTATÓS problémával már foglalkoztunk itt a fórumon, azt hiszem videós távoli elérés témakörben. Véleményem szerint az az alap probléma, hogy a Zügyfél az ilyen jellegű problémák felé történő jelzését sztem csak magyarázkodásnak veszi. Hiszen a rendszert tőlünk rendelte meg (minden anyagot, eszközt mi hoztunk), ő csak egy SIM-et adott, amire megint csak mi azt mondtuk, hogy bármely szolgáltatóé lehet...

Maximálisan megértem syn7h37ic véleményét is, mert előfordul, hogy az ilyen problémához csak "kutya-futtában" kimegy az ember, csinál egy "táp el táp visszát", azt' jónapot. 10,5 perc múlva már kapun kívül van, és jó esetben a Zügyfél is boldog, hogy megint megy a rendszere rendesen. A telepityu bele sem fog a probléma feltárásába, ne adj isten az ügyféllel történő közlésbe a fent leírtak miatt.
előzmény: L. Pásztor #92

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
Re:Milyen GSM modult vegyek?
#92 2015. Október 02. - 11:19:19
0
Először is köszi a részletes észrevételeket, mert egy-két részlete hasznos számunkra.

Azokkal a készülékekkel nem akarok foglalkozni, melyek szoftverében szarvas-hibák vannak, vagy amelyek jók, de alapvető felhasználói ismeretek hiányában rosszul konfigolták be. Az előbbiek lassan-lassan felnőttek a feladathoz ... vagy eltűntek a piacról.  Az utóbbiakból, azaz a felhasználói ismeretek hiányáról szóló esetekből rengeteg (még mindi rengeteg) van, nagyrészt a kapkodás és a több oldalas doksik figyelmes átolvasásának hiánya miatt !

Ami viszont érdekel azok a homályos esetek : a szolgáltató/torony rendszeresen azt hazudja a készüléknek, h fent van. Készüléknek még a regisztrációs lekérdezésére is ad választ, tehát van kapcsolat. Ha a készülék kommunikálni akar, viszont a torony nem engedi felkonnektálni. Kigyó harapta farka... Ezért ma már minden épeszű gyártó bizonyos időnként újraindítja a GSM-et (watchdog). Torony beregisztrálja és új lúzerként megint megy egy darabig ... Ezzel nincs is gond, ésszerű kereteken belül lehet vele együttélni. De: néha a torony NEM ENGEDI újra beregisztrálni a felhasználót. És engem az gondolkoztat el, hogy miért ...
Mondok egy konkrét példát:  egy valamilyen távfelügyeleten, van pl. pár száz db SIM, aztán van kb.  ugyanazon torony alatt kb. ugyanannyi olyan SIM ami más cég/cégek/magánszemély neve alatt lett/van regisztrálva-fenntartva. Ugyanazok a készülékek ugyanazon a hálózaton az "anyacéges" vagyis a felügyelet nevén futó SIM kártyákkal néha-néha elhallgatnak (NEM LEFAGYNAK !), de a többi, azaz más néven futó kártyák meg soha ... És ennek oka előttem nem világos ...             

Másrészt ugyanazon pofon-egyszerű készülékek, pl. 10e Ft-os GSM-es kapunyitók (ingyen ráhívással) ezer-és-egy helyen működnek rendesen a magyar X és magyar Y szolgáltatóval, és külföldön is számos országban számos helyen (a négysávosokkal szereltek még Canadában is), a magyar Z szolgáltatónál meg néha órákon át sem tud felregisztrálni ... aztán megy megint rendesen. És ennek oka sem világos előttem ...

Jó előre mondom: nem gyártottam, és egyetlen szóval sem említettem összeesküvés elméleteket - ne jöjjön ezzel senki ... csak észrevételeket közöltem ...

Ezek kivédésére mindenkinek javasoltam a cégesen gyakorlatilag anonim feltöltőkártyákat. Nincs is velük semmi gond ... hacsak nem az, h egyik-másikról valamiért gyorsan lefogy a pénz. Sőt az egyszer felregisztrált, majd pár hívást kezdeményezett, de aztán a fiókba betett (teszt) kártyákról is ugyanúgy lefogy ... 

Totálisan megértem azt, h belefáradtál a telepítéseken tapasztalt távfelügyeleti anomáliák kezelésébe, mi is ugyanígy vagyunk ... és gyanítom miért ...  De nem szelőztetem meg, mert akarok ellentmondani  magamnak és/vagy a kicsit feljebb, észrevételekkel-elméletekkel kapcsolatosan leírtaknak ...

Kösz még1szer az észrevételeket.
előzmény: syn7h37ic #90

Nem elérhető Wineman

  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 167
Re:Milyen GSM modult vegyek?
#91 2015. Szeptember 30. - 21:57:41
0
Ez a beállítós-nem úgy történős dolog nem GSM-mel volt, hanem rögzítővel. Hiába állítottam mozgásra a felvételt, automatikusan minden hét keddjére visszaállt folyamatos felvételre. (Minden nap mozgásra rögzített, kivéve kedden folyamatosan) Kint voltam párszor, aztán megunta az ügyfél is, azóta nem tudom mi van vele...
előzmény: L. Pásztor #83

Nem elérhető syn7h37ic

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 456
Re:Milyen GSM modult vegyek?
#90 2015. Szeptember 30. - 21:28:41
+1
Nos a ledek...
A tapasztalat az, hogy a ledek továbbra is azt villogják, hogy fenn vannak hálózaton, a térerő jó, még sincs kommunikáció. A végponti oldalt látjuk mindössze. A távfelügy diszpécsere pedig azt mondja, hogy nem látja az eszközt. Ergo, valamilyen oknál fogva (ez most lehet szolgáltatói, vagy akármilyen másik okból) nincs kapcsolat.
    Azért ilyenkor elindul egy elméleti dolog... miért nem lehet egy watchdog-ot beiktatni a GPRS eszközbe? Ezek az eszközök X időnként életjelet adnak magukról, amit ha jól sejtek, egy nyugtajel is követ feléjük. Na mármost...
Ha ezt a jelet nem érzékeli a GPRS bizonyos idő alatt, akkor valamilyen oknál fogva vagy nincs hálózaton,  vagy nincs online stb stb, tehát, egy restartot kéne csinálnia. Tudom, ezeket lehet távolról is újraindítani. De ha nincs kapcsolat a szerver és a GPRS között, akkor ez eleve nem lehetséges. Napi egy-két restart (természetesen előtte jelenteni, hogy újraindulok, amit felismerne a szerver, és nem generálna rá riasztást egy bizonyos intervallumon belül), plusz a watchdog talán segítene stabilabbá tenni ezeket az eszközöket.
Kritikus helyen ezért kéne duál sim-es eszközt használni vagyonvédelmi rendszernél is.

  A kérdés nincs leszarva, csak már mi is belefáradtunk, abba, hogy hiába próbálunk jelezni, hogy ilyen-olyan problémák vannak az eszközzel, azt a választ kapjuk, hogy ez van, ezt kell szeretni. Ha már maga a szolgáltató is leszarja a saját eszközét, akkor mit várjon a telepítő? Mert hiába a precíz munka a stabil jól kiépített rendszer, mégis a telepítőn csapódik le a kommunikátor nem megfelelő működése. A szolgáltatónak kéne jelezni a GPRS rendszer fejlesztői felé. hogy milyen problémák vannak, ugyanis a szerver oldalon jobban látszódnak ezek a hibák.  Ott látszik először, ha egy eszköz eltűnik az éterben. A végponton meg látszólag minden rendben, ugyanis a riasztó megkapja a vonali feszt, megkapja a tárcsahangot, így a rendszernek fogalma sincs róla, hogy valójában nincs is online kommunikáció. Csak akkor fog kiderülni, ha egy eseményt kéne továbbítani. Jobb esetben a GPRS el is veszi a vonalat, ha nincs kapcsolat, de ez sem mindig áll fenn. Mint már korábban is írtam, a rendszer látszólag rendben van, megfelelő térerőt mutat, a status led is azt csinálja amit kell, és mégis offline van. A hibaszázalék pedig elég kicsi, néhány ezer felszerelt eszköz esetén a hibás működés kb. két hetente jön elő különböző eszközökről.
Az viszont szinte mindig előjött, hogy két három hét után a frissen feltelepített kommunikátor elfelejtett kommunikálni. Restart után többnyire helyreállt és hibamentes volt. Ahol gyakoribbak voltak a leállások, ott mindig szolgáltatói problémák adódtak, mert hiába volt jó térerő, de nem volt stabil az adatkapcsolat. Dacára a reklámokban hangoztatott hihetetlen lefedettségről. Sorolhatnék, komplett falvakat, ahol még a 2G sem megy. De ez már a telepítéskor ki szokott derülni, és a rendes telepítő készül jobb nyereségű antennával, és/vagy alternatív hálózati kártyával, mert lehet, hogy annak stabilabb a kapcsolata.
    Végszóként pedig lehet kontározni, de feltenném a kérdést, az is kontár, aki megfelelően, (kritikus szakmai szemmel is) kiépít, bekonfigurál, letesztel egy rendszert, ami jól is működik de a kommunikációs eszköz nem megfelelő működése miatt kénytelen újra meg újra meglátogatni ingyen, garanciális kiszállásként az ügyfelet azért amiről nem is tehet, mert nem úgy működik a kommunikáció, ahogy az a nagy könyvben meg van írva?
Na ebbe fáradtam bele. Ezért nem építek már egy ideje egyik  távfelügyes szolgáltatónak sem komplett rendszert. 
előzmény: L. Pásztor #89

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
Re:Milyen GSM modult vegyek?
#89 2015. Szeptember 30. - 17:38:52
0
Na ez az ... a ledek ... engem pont az érdekelne, h mit csinálnak a ledek ...
Lehet h kevesen hiszik el nekem, de h riasztószerelőül mondjam: a GSM-ek "lefagyásának" vagy "instabilitásának" oka nagyrészt nem a GSM eszköz hibája, hanem a szolgáltatóé ... Ezt kellene egy komolyabb tanulmány keretében bizonyítanom, csak ehhez kértem segítséget - de úgy látom hiába.

Más kérdés, h vannak már GSM eszközök, melyek működésébe idővel bekalkulálták a szolgáltató gengszterkedéseit, és kicselezik vagy kikerülik és megfelelően lereagálják azokat, ezek "kicsit" előbbre járnak, de más téren semmivel sem jobbak ... (vagy "stabilabbak")

Persze mint minden kérést, így ezt is nagyívben le lehet szarni ... ez ma már közhely és hungarikum. És  lehet nevezni szarnak termékeket, amik tervezésébe, fejlesztésébe emberek v emberek egy csoportja  nagyon sok munkát fektetett, csak nem jutott időben hozzá fontos információkhoz a szolgáltatótól. És lehet leszarozni bárkit ... ez már a magyar TV-ben is közhely ... csak attól még senki sem lesz előrébb. Az egészben a legviccesebb az, amikor azok a szakik szaroznak, kiknek munkája felkerül, vagy épp felkerülhetne ide, a Kontárok topicba ... mert pár hete ebbe is belefutottam ...

előzmény: syn7h37ic #88

Nem elérhető syn7h37ic

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 456
Re:Milyen GSM modult vegyek?
#88 2015. Szeptember 30. - 16:59:17
+1
Megcseszem! :D

Pontosan azok lehetnek az okok, amit leírtál, tehát meg is válaszoltad a kérdést.
Csakhogy...
Egy rendszerszerelőnek nem kötelessége pontról pontra tudni, hogy miért is nem hajlandó az a  távfelügyes szar kommunikálni a szerverükkel. Csak küldenek egy hibabejelentést, hogy kérjük az újraindítást, mert nincs kommunikáció az eszközzel. És én pont nagy ívben leszarom, hogy miért is állt le az a szar, csak azt tudom, hogy megint valamiért ki kellett menni és nyomni egy hidegindítást. És egy átlag riasztószerelő nem telekommunikációs szakzseni, hogy megmondja kézrátétellel, miért is nincs átjelzés. Csak azokat a ledeket tudja meredten nézni, ami állítólag mindig megmutatja, hogy milyen állapotban is van az eszköz. Vagy nem...

Egyébként az M2M is kapott már egy komolyabb FW frissítést, azóta a kollégák elmondása szerint is stabil.
előzmény: L. Pásztor #87

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
Re:Milyen GSM modult vegyek?
#87 2015. Szeptember 30. - 14:54:09
0
Csesszétek meg ... mi az h lefagy ??? ?  Ez nem hűtőszekrény !

- lehet olyan h leszakad a hálózatról és villog tovább, észre sem veszi.
- lehet h nem szakad le a hálózatról, de nem visz át adatot, hívást, sms-t, és csak kinlódik rajta
- lehet h megáll a teljes működése, nincs hálózaton, pl. egy led sem nem villog ...
és még sok más ... amiből okosabb következteés is levonható. De az h lefagy ... 
Az olyan mintha ÜF telefonálna h szar a riasztó, mire megkérdeznék, h ok, ok,  de mit csinál, mire a ÜF megint csak annyit mondana h szar ...

Szeretném már ha valaki leírná a tapasztalatát (lehet saját nickname és készülék/gyártnány név nélkül is, h PONTOSAN mi történt olyankor ... mert rajtunk pl. sokat segítene.

Elmondok egy példát: ipari mérés adatgyűjtő rendszer párszáz készülékkel (gprs) rengeteg adatot küld be. Másfél éve megy hibátlanul. Aztán egyetlen éjszaka leáll az összes adatküldés. Reggel hívnak, és mivel nem agyhalott manuszok menedzselik, nem azt mondták h szar, hanem azt, h serverre nem jött egy darab adat sem sehonnan... de pár kinti készüléket megnéztek, és a gprs kapcsolat ledje mindenhol átváltott pirosra. Kiderült, a szolgáltató előzetes bejelentés nélkül megváltoztatta éjszaka folyamán az AP nevet, így egyetlen eszköz sem tudott fel-connectálni. Később kiderült, honlapjukon valahol apróbetűsen írkáltak valamit ... de ember meg nem nézte (miért is nézné folyamatosan) a szolgáltató honlapját.

De az is sokatmondó, h egy besokallt cella néha úgy dobja le a legkisebb adatforgalmat bonyolító készülékeket, h továbbra is regisztráltnak mondja azokat ... pedig elérhetetlenek. Ennek detektálása sem könnyű.

Aztán minden GSM szolgáltatónak jogában áll napi 17 percet NEM szolgáltatni előzetes bejelentés nélkül ... mert a rendelékezésre állása egynek sem 100%-os ... 

Szóval túl kellen már lépni a "nem-stabil" meg a "lefagy" szak(i) kifejezéseken ... mert nagyon komolytalan ...
előzmény: syn7h37ic #86

Nem elérhető syn7h37ic

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 456
Re:Milyen GSM modult vegyek?
#86 2015. Szeptember 29. - 22:14:10
0
Az volt a tapasztalat, annak idején, mikor még egy bizonyos távfelügyes cégnek is dolgoztunk, hogy telepítés után úgy 3-5 hét múlva lefagyott/leszakadt (kb. egyre megy, ha nincs kapcsolat) néhány modul, ami miatt ki kellett menni újraindítani. A térerők minden esetben jók voltak. 10-ből 1-nél előjött. Hogy most mi a helyzet, nem tudom, kb. két éve nem dolgozunk már ilyen modullal. Lehet azóta jött ki új firmware, amivel stabil. Mivel a felügyes cégé a GPRS, ők is adták, így nem is nagyon akartunk belenyúlni a beállításaikba. De, ha jók az infóim, már ez a cég is Tell GPRS-t használ. De van még nekik vegyesen M2M és Mohanet is dögivel.
előzmény: vlezlee #85

 

Bezárás
Vendégként csak korlátozottan használhatod az oldalt, ezért javasoljuk, hogy lépj be vagy regisztrálj!
Bezárás
Vendégként csak korlátozottan használhatod az oldalt, ezért javasoljuk, hogy lépj be vagy regisztrálj!