Szerző Téma: Okosotthon, épületautomatizálás  (Megtekintve 12939 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
Re:Okosotthon, épületautomatizálás
#8 2017. Április 18. - 23:00:30
0
Erdekes gondolat jutott eszembe: ha valasztanom kellene melyikre bizzam futes vezerlest ...
Egy paradoxra alapozott toldott-foldott öszvérre, vagy egy windozos pc- re ?
Asszem megkerdeznem, hogy futhetnek-e inkabb hagyomanyos szenes kalyhaval ?  :)

A 90- es evek elejen epitettem elso hazamban padlofutest, az also szinten egy 120 m2-es teruleten, felso szinten radiatoros. Csinaltam hozza körönkent vezerelheto processzoros jatekot .... de minek !
Az also szint -10 fokos kulso homerseklet mellett, es leallitott futes mellett is 1 nap alatt kb. 2 fokot csokkent a nappaliban ... az a 35-40  m3 kö es beton tudott höt tartani rendesen ... :)
A vilag leg idiotabb dolga volt erre futesvezerlest tervezni ... de valoszinuleg akkoriban meg sok idom volt ... :)
előzmény: szaki #7

Nem elérhető szaki

  • Kezdő tag
  • **
  • Hozzászólások: 41
Re:Okosotthon, épületautomatizálás
#7 2017. Április 18. - 22:37:43
0
Én jelenleg most építkezem.A későbbiekben intelligens fűtésvezérlést akarok majd megoldani.Elektromos radiátor és padlófűtés szelepekkel.A fűtési csövek össz.2 helyről indulnak el csillagpontosan(gardrob és kazánház).Minkét helyre van lehetőségem utólag bármit kábelezni.Minden nyílászáróban van nyitásérzékelőm és szükség esetén minden helyiségbe tudok utólag hőmérséklet érzékelőt tenni.

De ez még a távoli jövő.Egyenlőre csak a kábelezés és annak lehetősége adott.
Amúgy Paradox-ban gondolkodom,vagy valami utólag hozzáházasított berendezésen.Mivel a riasztórendszer már félig adott a rengeteg nyitásérzékelővel.

A fűtés kialakítása,utólagos kis átépítése sem okoz gondot mivel a családban(apa,testvér)fűtésszerelő vállalkozás van.
előzmény: L. Pásztor #6

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
Re:Okosotthon, épületautomatizálás
#6 2017. Április 18. - 21:32:25
0
Az a baj, a KNX nem egyenlo az rs485-tel....
Qrva sok draga cucc kell hozza, ezt megtapasztaltam 2 eve, mikor a kölyköm egy komplett okos-otthon vezerlest epitett meg touch-os LCD- vel, hô, pára, CO szenzorokkal, futes vezerles es csili-vili diploma munkanak a BME-n felhasznalva vagy 5 kulonfele layer-t, koztuk a KNX-et is. Mivel nem kis melo volt, igy nem artott neki egy kis "hátszél" igy nekem is muszaly volt kisse belefolyni a temaba.... sajnos.

Roppant antipatikus egy bus-rendszer volt szamomra, mert en nem azon nottem fel, h  hasznaljunk 4 vezetek helyett 2-t ... es nem baj h kb. ugyanazt tudja mint egy masik, es nem baj h 5x annyiba kerul ... de legalabb mi leszunk a f@sza gyerekek, mert mas meg nem barkacsolt ide ilyet.
Nekem ez jott le KNX kapcsan, mert nem tartom tobbnek v lenyegesen alkalmasabbnak egy barmely mas epulet- felugyeletben hasznalt "hagyomanyos" busznal.

PS: En jol tudom erezni magam passziv es aktiv hazban egyarant ... mert egy haz reszben annyit er ahol van, reszben meg annyit, amennyi oromet tud okozni a lakoinak. Sajnos jelenlegi allapotom szerint az enyem epp nem sokat er ... mert nem olyan helyen van ... es kib...ottul tele van a hocipom a sok lepcsovel ... :(

előzmény: eXtra #5
« Utoljára szerkesztve: 2017. Április 18. - 21:37:40 írta L. Pásztor »

Nem elérhető eXtra

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 509
Re:Okosotthon, épületautomatizálás
#5 2017. Április 18. - 17:27:58
0
Igen, ráadásul a megrendelő életkora fordítottan aránylik a pénzével, ezért imádja a modernkor "vívmányait".  8)

A Satel modulja integrálható a legtöbb okosotthon rendszerbe, mert a KNX protokollt szinte mindegyik támogatja, ezért indultam ebbe az irányba. A lényeg, hogy az on/off mellett ez már tud fényerőt növelni/csökkenteni, ill. akár előre programozott X%-ra is beállítani. Ha az ügyfél szeretne egy "romantika" gombot az ájfónjára, ami pl. beállítja rózsaszínre az RGB led szalagok színét, halványra veszi a fényerőt, lecsukja a zsaluziákat, elindítja a kedvenc kefélős zenéjét és a csokiszökőkutat, akkor ne álljak már ott balfaszul, hogy ezt bizony nem tudom megoldani...  ;D   Sajnos akkor is fejlődni kell a korral, ha én egy búboskemencés tanyában sokkal jobban érzem magam, mint egy szarrá okosított passzívházban!  ;) 
előzmény: L. Pásztor #2

Nem elérhető eXtra

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 509
Re:Okosotthon, épületautomatizálás
#4 2017. Április 18. - 17:07:46
0
Én simán az INTORS -szükség esetén- INTIORS-al szoktam megoldani. Nekem még nem volt olyan kihívás amit ne tudott volna.
előzmény: eXtra #1

Az csak egy kimeneti relé modul, amivel egyrészt nem tudsz világítást dimmelni és az okosotthonok sok-sok csilivili extráját használni (némelyik smart home rendszer pl. olyan szintű integrációt használ, hogy a hűtő mellett kimondott "Feladatlista: vaj" szöveget a Siri értelmezi és feltolja az apple eszközeidre...), másrészt ha az ügyfél csak a régimódi on/off vezérlésben gondolkodik, de már pl. csoportokat is kell vezérelni, akkor a sok modul ára hamar eléri a csillagos eget. Sajnos a Satel nem alkalmas komolyabb vezérlésekre, max. apróbb okosításra lehet jó - ha aranyáron érintőkijelzőt is teszel mellé, de a KNX modulja megérhet egy misét...
előzmény: vg #3

Nem elérhető vg

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 113
Re:Okosotthon, épületautomatizálás
#3 2017. Április 18. - 06:32:29
0
Én simán az INTORS -szükség esetén- INTIORS-al szoktam megoldani. Nekem még nem volt olyan kihívás amit ne tudott volna.
előzmény: eXtra #1

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
Re:Okosotthon, épületautomatizálás
#2 2017. Április 17. - 23:19:42
0
Sok penze lehet annak aki ilyet rendel ... a KNX viszonylag uj dolog, 2 vezetekes TCP alapu felfuzott rendszer, ahol a kommunikacio es a tap is egyazon madzagon megy, igy bonyolult es (ma meg) nem filleres jatek ... :)
Egy egyszeru tapegyseg is tavaly meg ugy 60e Huf korul volt ... nem eppen Vacon keszult biztech trafo arban mozog.
A KNX rendszert elvben okos- otthonra (is) talaltak ki, de nem redony, dim es hasonlok, hanem napelem, akku-management, ho es energia tarolsa, futes es energia elosztas intelligens, kozeli, es manualisan vezerelheto tavoli vezerlesere, stb. De meg nem igazan terjedt el a zart rendszer volta miatt, illetve az itt kinalt eszkozok valaszteka is meg igen szegenyes. Ez reszben alig-alig dokumentalt  volta miatt van, reszben az ara miatt, reszben pedig a hozza valo fejleszto rendszert is tavaly 11e EUR felett arultak.

Az altalad felvetett igenyek viszonylag olcson megoldhatok egyszerubb es olcsobb buszrendszerek mellett, epulet felugyeletre kitalaltak mar vagy 5 felet is.
En meg a KNX- szel varnek par evet ...
előzmény: eXtra #1

Nem elérhető eXtra

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 509
Okosotthon, épületautomatizálás
#1 2017. Április 17. - 22:33:12
0
Valaki otthon van az okos témában?  :)

Esetleg a Satel Integra KNX modulját használta már valaki? Egyáltalán milyen erősáramú rendszert érdemes választani, ha a megrendelőnek -egyelőre- nincsenek nagy igényei és csak pár dolgot szeretne vezérelni (zsaluzia, dimmelhető lámpák, riasztó kapcsolgasson ezt-azt, stb)?

 

Bezárás
Vendégként csak korlátozottan használhatod az oldalt, ezért javasoljuk, hogy lépj be vagy regisztrálj!
Bezárás
Vendégként csak korlátozottan használhatod az oldalt, ezért javasoljuk, hogy lépj be vagy regisztrálj!