Szerző Téma: HD-CVI rögzítőhöz más eszköz  (Megtekintve 8684 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető alittap

  • Kezdő tag
  • **
  • Hozzászólások: 14
Re:HD-CVI rögzítőhöz más eszköz
#20 2015. Január 24. - 09:13:50
0
Szia Gábor!
Az általad leírtak alapján az is könnyebben értelmezheti a lehetőségeket, aki még nem döntötte el, hogy milyen megoldást válasszon; és annak is nagy segítség, aki (mint, én is) a meglévő rendszerének a bővítésén gondolkodva keresi az alternatívákat.
Köszönöm a részletes összefoglalót.
előzmény: Kameraguru #18

Nem elérhető czegany

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 316
Re:HD-CVI rögzítőhöz más eszköz
#19 2015. Január 22. - 18:21:51
0

Szia Gábor!

Ez nagyon szép és érthető összefoglalóra sikerült, kösz!
Igazából nem is tudom mi alapján voltam meggyőződve, hogy a HD-k már mind digitális átvitelt használnak. Talán azért, mert el sem tudom képzelni, hogy a szabványos analog paraméterekkel hokuszpokuszolnak (de ezek szerint mégis).
HDSDI-t már szereltem, nincs vele probléma, talán csak az ára.
A többi, gyártóspecifikus egyedi szabványoktól meg azért tartok, mert mi lesz a tecnologiával pár év múlva, mikor már a gyártó is csak a sokkal korszerübb és jobb kamerákat gyártja, és javítanom, cserélnem, bővítenem kellene. Vagy eltünik a cég, vagy a magyarországi forgalmazó (láttunk már ilyent).
Marad a HDSDI, vagy az IP. Az IP előnye, hogy sokan gyátják, így a gagyitól a profiig minden megtalálható a palettán, és már a kompatibilitás is egyre jobban alakul.
előzmény: Kameraguru #18

Nem elérhető Kameraguru

  • Szakember
  • Kezdő tag
  • *****
  • Hozzászólások: 28
    • Kameraguru
Re:HD-CVI rögzítőhöz más eszköz
#18 2015. Január 22. - 15:03:36
+9
Üdv Mindenkinek!
Szeretnék egy kis rendet tenni a témában, mielőtt rögzülnek a téves információk!
(Az IP-t most nem keverném ide, mert az más történet)

Jel formátum:
-Analóg
-Digitális
Megj.: Felbontásról csak digitális jel esetében beszélhetünk, az analóg video jelet a kamerák esetben TV sorral jellemezhetjük. (ebbe nem megyek bele)

Felbontás SD (PAL):

- CIF (352x288) 4:3
- 2CIF vagy half D1 (704x288, ill. 720x288) 4:3
- 4CIF vagy D1 (704x576, ill. 720x576) 4:3
- 960H (960x576) ~16:9
Felbontás HD:
- 720p (1280x720) 16:9 ~1 Mpxl
- 1080p (1920x1080) 16:9 ~ 2 Mpxl

Analóg  SD CCTV technológiák:
CVBS (960H is)
Analóg HD CCTV technológiák:
HD-CVI, HD-TVI, AHD
Digitális HD CCTV technológiák:
HD-SDI

Nézzük most egyenként:
CVBS
Ezt nevezzük egyszerűen csak analóg rendszernek, SD felbontás átvitelére képes, beleértve a 960H-t is, ugyanis az csak egy más képarányú képalkotó elemmel (CCD, CMOS) előállított jel, semmiben nem különbözik a technológia. Ezért lehet egy 960H-t támogató DVR-rel „D1-es kamerák” képét is fogadni, digitalizálni és letárolni, viszont a D1-es rögzítővel csak megjeleníteni tudjuk a 960H-t, tárolni már csak 720x576 felbontásban tudja. Mindenképpen igaz, hogy a 960H-tól minőségi javulást nem szabad várni! Szóra sem érdemes.

HD-CVI és HD-CVI
Muszáj együtt tárgyalni őket, mert nagyon egyformák. Idősorrendben mindkettő a HD-SDI megjelenése utánra tehető, ez a Kínaiak válasza a szabványos és drága SDI megoldásra (de erről majd később). Szóval, a CVI a Dahua nevű gyártó (itthon Videosec, volt) saját gyermeke, ami persze gyorsan szétfröccsent helyi összeszerelő műhelyekben. Pedig először nagyon reklámozták, hogy csak Dahua lehet CVI. Kicsivel utána, gondolom a CVI-t felhasználva jött elő a Hikvision a TVI megoldással. Ezt ők a Turbo HD fantázianévvel is reklámozzák.
Mindkét esetben egy szabványok kívüli, megerőszakolt analóg átvitelről van szó. Beszélhetnénk a magasabb sorszinkron frekvenciákról, meg egyebekről, de ez most mindegy. A lényeg, hogy képesek valóban előállítani 720p és 1080p felbontású képet a kamera oldalon és analóg jelként továbbítva a hozzá való (!) DVR készülékkel lekezelni. A bizonyíték egyértelmű, a feldolgozott kép felbontása HD. Az SD felbontású hagyományos analóg képminőséghez viszonyítva egyértelműen jobb, képpontra meg is van mind. Viszont nem szabad elfelejteni, hogy analóg átvitelként a jelet érő hatások a képen is megjelenhetnek. Azaz itt ugyanúgy lehet földhurokkal, illesztetlenséggel, színveszteséggel, zaj erősítéssel találkozni, mint azelőtt. A marketing anyagokban ezért emelik ki, hogy nagy figyelmet fordítottak a képjavításra, a sikerességét mindenki egyedileg véleményezheti. Amivel igyekeznek extrázni a dolgot, hogy a Coaxitron technikát integrálták a kamerákba és a rögzítőkbe, ezzel lehetővé tették, hogy a kamerák OSD menüje (és esetenként az optika vezérlés) távolról a rögzítő saját felületéről kezelhető. Ez ugye az RS485 külön kábel nélkül.
Ami egyértelmű előny, hogy nagyon olcsón juthatunk sokkal jobb minőséghez, mint a hagyományos analóg esetében. A hátrány, hogy saját „szabványt” alkottak ezért zéró a kompatibilitás. Viszont várható hogy CVI és CVI vagy TVI és TVI feliratos eszközök nem működnek egymással, hacsak nem egy gyártótól származnak.  (Saját véleményem szerint ez CVI esetében valószínűbb lesz).
Még egy dolog, mivel mindkét gyártó nagy tapasztalattal rendelkezik a hibrid megoldások terén így a CVI és a TVI is valószínűleg lekezeli a hagyományos analóg video jelet, tehát a kamerák megmaradhatnak, a rögzítő csere után (de minek). És akkor a kánaán, hogy IP hibridek is léteznek olyan érdekes megoldásban, hogy PL: 16 CH TVI +2 CH IP (csak hogy nehogy maradjon egy kis tartalék erőforrás a vasban)

AHD
Ez a Koreaiak válasza a CVI/TVI csapásra. Maximum 720p-re képes, nem is erőltetik, a FullHD-re ott van nekik a HD-SDI. A rögzítőket igyekeznek ők is analóg kompatibilissé tenni. Ebből se lesz világszabvány. Főleg úgy hogy nem olcsó, ahogy látom az analóg és a HD-SDI közé lövik be, legalábbis a rögzítőket.

Jelátvitel közösen:
Az összes analóg technológiára érvényes, hogy koaxiális és UTP kábelen is történhet a jelátvitel, ez utóbbinál természetesen illesztés szükséges (video balun). Mint minden ilyen illesztés adott frekvencia tartományra van tervezve, ezért van az, hogy az CVI/TVI jelhez nem jó az eddig megszokott video balun (ez úgy igaz, hogy bizonyos távolság fölött, mert 10 méteren, egy szárítókötélen is átmegy). De létezik és itthon is elérhető AHD/CVI/TVI video balun és műszakilag nem másabb, mint a régi, ezzel együtt nem is (sokkal) drágább.
A nagyfrekvenciás összetevők miatt el kell felejteni a 4-500m-es kábelhosszokat, majd ha jönnek az aktív erősítők…(meg a zajos képek)

HD-SDI
Ahogy látszik az egyetlen, teljesen digitális CCTV technológia (mondom, az IP-t nem keverem ide!). Legfontosabb hogy szabványos technológiáról van szó, méghozzá a stúdiótechnikából (Broadcast TV, Filmipar) átvett és nem módosított. Név szerint SMPTE 292M. Ez az egy dolog, ami biztosítja az, hogy bármilyen HD-SDI kamerát össze lehet kapcsolni egy HD-SDI video felvevővel, most és mindörökké. A HD-SDI története Dél-Koreából indult és ott is futott fel a gyártás tekintetében. A kínaiak is használták egy ideig, de ők a CVI és a TVI irányra álltak át, mert ott tudják megnyerni az árversenyt. De nem a minőség versenyt.

Az SDI kamera képfelbontása FullHD, menüben kiválasztható a 720p is, de pazarlás lenne. A digitális adatfolyam 25 kép/mp sebességű. Az alap jelátviteli kábel a koax (RG6 illetve RG59) de rendelkezésre állnak UTP konverterek is, amik összetettebbek, mint egy video balun, tehát nem egy árban vannak. Az átviteli távolság függ a kábel minőségétől, 100~150m lehetséges (koax és UTP egyaránt). A digitális jelet erősíteni nem lehet, a távolság növeléséhez ún. repeater-t (jelismétlőt) kell közbeiktatni. Persze ez fájó pont, ezért nem túl régi dolog az ún. EX-SDI konverter, ami 300 méter fölé viszi az átvihető távolságot koax kábelen, UTP-n marad a repeater.
A digitális jel előnye, hogy a képtartalmat nem érheti olyan hatás, ami a kép minőségét befolyásolná. Minden esetben megkapjuk a FullHD pixelpontos, színhelyes és valós idejű képet.
Elhanyagolható a késleltetés (ms) és nincs adat torlódás.
A video felvevő készülékre tömörítési és tárolási feladatok hárulnak, de a tömörítés sem okoz látványos képminőség romlást (persze le lehet rontani). Azaz amit látunk, az vissza is kaphatjuk.
Rendelkezésre állnak ún. univerzális rögzítők, amik felismerik a bemenetükre csatlakoztatott jelet és lekezelik az CVBS (960H) és a HD-SDI kamerákat is, minden kombinációban.

Nem gondoltam, hogy ilyen hosszúra nyúlik a dolog, részletesebben is lehetett volna, de akkor mi marad a vita fórumra. Igyekeztem reklámmentesen fogalmazni, de a két említett gyártó a technológiákat magukénak mondják, így szükségét éreztem. Viszont azt el kell mondanom hogy ez a két gyártó képes színvonalas, jó minőségű és megbízható eszközöket gyártani, de az országuk nagy, van benne bőven ellenpélda, itthon is.
Még egy mondat, a képminőség nagyon fontos, de a megbízhatóságot és a szolgáltatásokat is mérlegelni kell egy kamerás rendszer kiválasztásánál. És úgy is az ár dönt.

A hitelesség kedvéért, az itt leírtakat névvel vállalom: Kis Gábor
« Utoljára szerkesztve: 2015. Január 22. - 15:15:28 írta Kameraguru »

Nem elérhető alittap

  • Kezdő tag
  • **
  • Hozzászólások: 14
Re:HD-CVI rögzítőhöz más eszköz
#17 2015. Január 22. - 09:51:38
0
A mi rögzítőnk biztosan nem tudja kezelni az AHD szabványt.
Így nálunk csak az jöhetne számításba, hogy egy ilyen AHD kamerát csak analóg (960H) kameraként működtetünk a meglévő rögzítőnkkel. Mint a többi, már meglévő kamerát.

Idézet
Ha valamelyik kamera bedöglik egy év múlva, valószínűleg esélyed se lesz pótólni, mert a kutya se gyártja. Ezért zsákutca.

Ha ehhez még hozzá vesszük, hogy azon az oldalon, ahol az AHD kamerát láttam, csak 1 év garanciával kínálják. Szemben a más kamerákkal, amiket 2 és 2+1 év garanciával árulnak.
Máshol nem is láttam ilyen AHD-s eszközöket.

Jól átgondolva, talán mégis jobb útnak tűnik, ha a meglévő rendszerünket IP kamerákkal bővítjük. Még akkor is, ha ezzel a mostani kameráinkat csak D1-ben tudjuk majd rögzíteni.
Kis kutakodás után talán más (a rögzítőtől) eltérő gyártmányú IP kamerákat is találok, amik jól kommunikálnak majd a rögzítőnkkel.
Köszönöm a tájékoztatást.
előzmény: czegany #16

Nem elérhető czegany

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 316
Re:HD-CVI rögzítőhöz más eszköz
#16 2015. Január 21. - 22:32:07
+1
Az idézetben ott a válaszod!
...AHD rögzítővel 1280/720p felbontás.
Tehát kell hozzá egy olyan rögzítö, ami ismeri az AHD szabvány jelfolyamát. Ez szerintem valami analog jelre modulált digitális jelfolyam lehet (szerintem). De a kamerán ha valami bigyót átkapcsolsz (jobb esetben osd menüből) akkor képes síma analóg kameraként is működni. A rögzítő meg valószínűleg vagy AHD vagy analog üzemben működik minden bnc bemenetén és nem lehet kombinálni.
Szal, valószínűleg (bár nem ismerem az AHD eszközöket) a te rögzítőd csak akkor fogja tudni a hd felbontást rögzíteni, ha ismeri az AHD "szabványt", de akkor minden csatornán ilyen kamerának kell lenni.
Ha valamelyik kamera bedöglik egy év múlva, valószínűleg esélyed se lesz pótólni, mert a kutya se gyártja. Ezért zsákutca.
előzmény: alittap #15

Nem elérhető alittap

  • Kezdő tag
  • **
  • Hozzászólások: 14
Re:HD-CVI rögzítőhöz más eszköz
#15 2015. Január 21. - 19:37:29
0
Értettelek már a korábbi válaszodnál is, csak a témában való járatlanságom és tanácstalanságom miatt részleteztem a helyzetünket.

Közben megtaláltam az interneten, amit korábban olvastam, és lentebb említettem is.
Egy AHD rendszerű kameráról írták az alábbiakat:
[size=0pt]
Idézet
...AHD rögzítővel 1280H/720p felbontás (1MegaPixel) vagy normál üzemmódban bármilyen hagyományos analóg rendszerrel kompatibilis 960H kameraként használható, 1280H (AHD)/960H (CVBS) BNC kimenet (választható)....
[/size]
Az ilyen kamera akkor valami 'öszvér' megoldás lenne?
Én az idézett szöveget úgy értelmeztem (lehet tévesen), hogy egy ilyen kamera elvileg az én hibrid rögzítőmmel is tudna működni. Nem csak fizikálisan (összecsatlakoztatás szinten), hanem a jeltovábbítás szintjén is.
Vagy nagyon félreértettem a leírtakat. (?)
előzmény: czegany #14

Nem elérhető czegany

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 316
Re:HD-CVI rögzítőhöz más eszköz
#14 2015. Január 21. - 17:51:21
0
A HDSDI, HDCVI, Turbo HD stb. kamerák digitális kamerák, semmi közük az analóg kamerákhoz annak ellenére, hogy BNC csatlakozóval rendelkeznek, ezt próbáltam már lentebb is érzékeltettni. Ha rádugod egy analóg bemenetre (ami fizikálisan lehettséges a BNC miatt) semmi képet nem fog adni, mert az analóg dvr nem tud mit kezdeni a digitális jellel. Ez a digitális jel azonban nem olyan mint az IP kamerák által már tömörített stream, ez egy nagy sávszélességet igénylő, tömörítettlen jelfolyam, ezért a létrehozásához nem kell combos erőforrás.
Szóval van az analóg, a digitális meg az IP. ez három különböző rendszer.
előzmény: alittap #13

Nem elérhető alittap

  • Kezdő tag
  • **
  • Hozzászólások: 14
Re:HD-CVI rögzítőhöz más eszköz
#13 2015. Január 21. - 17:37:24
0
Szia, köszönöm a választ.
Idézet
Pont a visszanézésre, és az éjszakai felvételekhez kell a jobb kamera....
Igen, éppen ezért írtam, hogy a felvételek felbontása és minősége fontosabb számunkra is, mint az élőképeknél.

A rögzítőnk 8 csatornás. Már minden ki lett kábelezve (koax) és szerelvényezve az analóg kameráknak.
Több 960H-s analóg kamera van, de ha IP kamerákat is rendszerbe állítanánk, akkor a meglévő analógokat már csak D1-ben rögzítené a masina.
Saját tapasztalatom még nincs a D1 és 960H különbségeit illetőleg, de gondolom kevésbé használható egy D1-ben rögzített kép. Amikor vettük, akkor elég húzós áruk volt a kameráknak. Ahhoz eléggé, hogy most a többletköltségek ellenére csak D1-ben használjuk őket.  :(
Ezért lett volna jó, ha ezek az újabb AHD, HD-TVI rendszerű analóg kamerák a meglévő hibrid rögzítőnkkel is működtek volna... Valahol azt olvastam, hogy ezeknek is van BNC csatlakozójuk, ezért is reménykedtem abban, hogy akkor a meglévő rendszerünkhöz is hadra foghatók.
előzmény: czegany #12

Nem elérhető czegany

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 316
Re:HD-CVI rögzítőhöz más eszköz
#12 2015. Január 21. - 16:00:27
+1
Szia!
Pont a visszanézésre, és az éjszakai felvételekhez kell a jobb kamera. A nagyobb felbontás meg a részletesebb képért (mi volt az autóra írva, mi volt a rendszáma, mi volt a csákó pólóján stb,).
Egyébként nettó 40 körül egész jó kamerák vannak.

Más. A HDCVI, HDSDI kamerák digitális kamerák. Csak jó minőségű kábelek, kötések, csatlakozók esetében működnek jól. Vannak olyan kókány kötések, kábelszakaszok, amiken az analóg kamera még lazán elment, a HDSDI össze sem szinkronizált. Nem kompatibilis az analóg bemenet a digitálissal, csak hibrid rendszereknél van ilyen lehetőség.
Ha betojik két év múlva egy kamerád, nem biztos, hogy találsz kompatibilis eszközt. Ezeknek a rendszereknek szerintem akkor van létjogosultságuk, ha meglévő analóg rendszert kell  kiváltani, és új kábelhálózat kiépítése vagy nem lehetséges, vagy nagyon költséges. Egyébként szerintem zsákutca.

A HDSDI rendszereknél a rögzítő az okos, a rögzítő végzi a tömörítést, mentést, képfeldolgozást, mozgásérzékelést stb., így csak saját szabványú digitális jelfolyamot képes szétszedni,
az IP kameráknál az IP kamera látja el ezeket a feladatokat, a rögzítőnek csak a stream-ot kell elkapni. Persze az egyéb funkciókhoz itt is saját szabvány van, de az ONVIF egyre szélesebb körben működik precízen. Szerintem a későbbi javítások, bővítések miatt ezt érdemes figyelembe venni.
előzmény: alittap #11

Nem elérhető alittap

  • Kezdő tag
  • **
  • Hozzászólások: 14
Re:HD-CVI rögzítőhöz más eszköz
#11 2015. Január 21. - 08:17:33
0
Köszönöm a választ. Tartottam tőle, hogy ez a helyzet.
A mi rögzítőnk ugyan nem 'csak' analóg (960H) üzemmódot tud; egy hibrid masina.
Elvileg 1 és 2MP-s IP kamerákat is kezel. Saját gyártmányúakat.  :(
Amiknek a rögzített képe szerintem nem is olyan nagyon szép, (mint amilyennel meg lennék elégedve).
Persze amikor az ár is befolyásolja az ember döntését, az valahol meg kell jelenjen az eszköz tudásában is.
Ha egy 30-40ezer forintos 2MP-s kamera is ugyanazt tudná, mint egy 60-70ezres, akkor nyilván mindenki csak az olcsóbbat venné.
Kicsi pénz, kicsi tudás.

Egy vidéki családi házhoz az emberek többsége nem azért vesz kamerarendszert, hogy napközben nézegesse az élőképeket. (Persze tévedhetek is.) Számunkra is inkább az a lényeg, hogy visszanézhessük, ha valami 'helyzet' adódott, és jellemzően inkább éjszaka adódnak helyzetek.
Marad a próbálgatás.
előzmény: samat #10

 

Bezárás
Vendégként csak korlátozottan használhatod az oldalt, ezért javasoljuk, hogy lépj be vagy regisztrálj!
Bezárás
Vendégként csak korlátozottan használhatod az oldalt, ezért javasoljuk, hogy lépj be vagy regisztrálj!