Szerző Téma: UTP kábelen soha ne vigyen tápot?  (Megtekintve 21487 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Kameraguru

  • Szakember
  • Kezdő tag
  • *****
  • Hozzászólások: 28
    • Kameraguru
Re:UTP kábelen soha ne vigyen tápot?
#36 2016. Április 12. - 09:57:26
0
Ellenállással feszültséget csökkenteni?? Ezt még a kínaiak sem merik megcsinálni...
Az IR LED-eknél régebben valóban ellenállás beiktatásával (áramkorlát) volt beállítva a munkapont, de erről szép lassan leszoktak, mert a bemenő feszültség függvényében pukkantak el a LED-ek. Elég régóta már impulzus üzemben vezérelve világítanak a reflektorok és ez már nem függvénye a bemeneti feszültség ingadozásnak, ráadásul a fogyasztás is csökkent.



Na de hagyjuk a fenébe az egészet, S.Tamás hátha tud ettől még aludni.




előzmény: czegany #35

Nem elérhető czegany

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 316
Re:UTP kábelen soha ne vigyen tápot?
#35 2016. Április 11. - 22:41:20
0
Szia Gábor!
Szaktársunk elég érdekesen magyarázta, de kicsit Te is benézted (rád nagyon nem jellemző módon).
S.Tamás is azt írta, hogy a kamerák 12V-on fogyasztanak 1A-t. Ez eddig reális is lehet éjszaka LED-ekkel. Utána következet a kínai megoldás, hogy a 48V-ból 12-őt úgy kapunk, hogy a felesleges feszültséggel hajtott áramot egy sorba kötött ellenálláson eldisszipáljuk (ez tényleg a legolcsóbb feszültségcsökkentés, kisebb fogyasztóknál, LED-eknél alkalmazzák is ferde szemű, sárgás bőrű fiatal mérnök kollégák). Mivel soros kapcsolásnál az áram egyenlő, a disszipációt elszenvedő ellenálláson tényleg 36W teljesítmény jelentkezik, pont háromszor akkora, mint a kamera teljes teljesítményfelvétele. Az egy dolog, azonban, hogy a kínai sem gyárt már ilyen tápot. (Gondolom mert drágább az alu hűtőborda mint a félvezető, mert különben leszarná és gyártaná ragasztópisztollyal, teljesítmény-ellenállással, occón).
Én is osztom azt a véleményt, hogy mivel egy megfigyelőrendszer a nap 24 órájában működik, nagyon nem mindegy milyen hatásfokú tápokat, POE elemeket tartalmaz. Az occó jobban melegszik, többet fogyaszt, hamarabb tönkremegy, és a végén ez lesz a drága, nem is beszélve arról, hogy egy megfutó táp milyen szépségeket tud művelni a tápellátás számára rá bízott eszközökön.
előzmény: Kameraguru #34

Nem elérhető Kameraguru

  • Szakember
  • Kezdő tag
  • *****
  • Hozzászólások: 28
    • Kameraguru
Re:UTP kábelen soha ne vigyen tápot?
#34 2016. Április 11. - 14:35:32
0
Itt valami nagy hülyeség van, de nem zavarok meg senkit az okfejtésében... bár nagyon várom, hogy milyen rezsicsökkentő csodakütyü ajánlat bontakozik ki majd ki a Kedves Fórumtárs jövőbeli hozzászólásából. Mert ugye elsőre kicsit fáj, amit ide mert írni...de legalább is elvi hibás.[/font][/font]
[/font]
Lehet hogy ott siklott félre a dolog, hogy a kamerák megadott áramfelvétele az üzemi feszültségen értendő, a kérdező által vett példát alapul véve, mondjuk 12VDC 1A, ami 12W és most figyelj: 12 V-on!
[/font]És akkor most lehet jelleggörbéket rajzolni, hogy egy kapcsolóüzemű AC/DC adapter milyen hatásfokkal tud előállítani az Egyetemes áramszolgáltató által biztosított Ube=230V AC hálózati feszültségből - Uki=12V DC feszültséget és ehhez mekkora teljesítményt kell a hálózatból felvenni - amit a hitelesített villanyóra meg is mér és a havi elszámolásban meg is jelenik (nem úgy mint a fűtött kocsibeálló, mert az másik körön van).[/size]
Elég nagy baj lenne ha egy 16 kamerás rendszer 16A-t venne fel 230V-oldalon...magyarázzam vagy kapcsoljam vissza a kisautómatát?[/font]
előzmény: S.Tamás #27

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
Re:UTP kábelen soha ne vigyen tápot?
#33 2016. Április 11. - 10:44:13
0
A Vájár egy szólásmondás ...
Állítólag eccer ha valaki rendesen beszakít, nem tudja kimondani rendesen h várjál ... csak azt h vájár ... :)
Ezt egyébként régen többször hallottam én is (és nem én voltam beszakítva ... :)

Azóta ha valaki valamit elnéz-benéz akkor mondjuk úgy hogy Vájár.  De ez már nagyon nem mai dolog ... és az országban több más helyen is hallottam viszont, ugyan erre az esetre ... és persze józan emberektől ... :)

De nehogy zokon vedd ... istenbizony fogalmam sem volt róla h 2 sört ittál előtte ...  :)  :)  :) 

Aztán a rajz ... látszik az általad belinkelt step-down esetében is h rossz tervezés / alkatrész választás / munkapont választás  esetén leballag a hatásfok 65% környékére, és optimális esetben sem lépi át a 90%-ot.
Ránézésre ez olyan általánosan-univerzálisan alkalmazott LM2576HV -féle nagyfesz-re rendelt verzió (60V már nagyfesz.) lehet, teljesen átlagos jellemzőkkel. A kínai cuccokban általában ezeknél olcsóbb és rosszabb hatásfokú IC-k vannak.
előzmény: tomat5 #32

Nem elérhető tomat5

  • Teljes tag
  • ***
  • Hozzászólások: 59
Re:UTP kábelen soha ne vigyen tápot?
#32 2016. Április 11. - 08:34:46
0
Ó babszeg, tudtam, hogy két sör után már inkább csendben kéne maradnom. :D  Elírtam, 1-es. Nyílván 24->12 az down. Amúgy a csatolmányban látható dologra gondoltam.

Tényleg a szakmámat hogy találtad ki?  :D [size=78%]Vagy ez csak olyan megszólításféle felétek?[/size] ;D
előzmény: L. Pásztor #31

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
Re:UTP kábelen soha ne vigyen tápot?
#31 2016. Április 10. - 21:17:26
0
Vájár !   Össze kutyultad ... :)
A step-up nem 48V be es 12V ki, hanem forditva.
A step-up 12-bol csinal 48-at, a step-down csinalja a 48-bol a 12v-ot.
A step-up hatasfoka meg rosszabb a step-down hatasfokenal.
A gagyi step-up 50-60%-ot tud, a jobbak kb. 80-85%-ot, de azok ara mar horribilis ... es hozza a tekercsek is piszok dragak ...
előzmény: tomat5 #30

Nem elérhető tomat5

  • Teljes tag
  • ***
  • Hozzászólások: 59
Re:UTP kábelen soha ne vigyen tápot?
#30 2016. Április 10. - 19:26:33
0
Jogos!
Megnéztem egy olcsóbb step-up IC adatlapját, 48/12 Ube/Uki  mellett 1A terhelésnél valóban csak 85% körüli a hatásfok. És ehhez még jön ez-az. [/size][size=78%]Jó a marketing, én meg annak hittem.:) [/size]
előzmény: L. Pásztor #29

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
Re:UTP kábelen soha ne vigyen tápot?
#29 2016. Április 10. - 10:31:59
0
Bocs hogy bele vau-vau így a partvonalról ... de a %-okkal kicsit baj van.
A biztech-ben és a kommersz elektronikában használatos ócccó csájníz kapcsi tápok hatásfoka kisebb terhelések esetén inkább a 70%-hoz van közelebb mint a 80%-hoz. Nagyobb terhelésekkor kicsivel átlépheti a 80%-ot.

Persze vannak jóval 90% feletti kapcsüzemű tápok is, építünk is ilyeneket pl. napelemes mérés-adatgyújtő rendszereknél  ahol a % rohadtul nem mind1 ... de ott egyetlen pl. erre való Linear Technologies gyártmányú kapcsüzemű táp IC valahol 7-8 USD-be kerül, ami soxor több, mint egy bedobozolt kínai tápegység ára.

Viszont nem hinném h egy madzagos (hálózati tápálású) rendszernél annyira ki kellene (vagy anyagilag megérné) hegyezgetni a fogyasztást a hatásfokokon való nyerészkedéssel.
előzmény: tomat5 #28

Nem elérhető tomat5

  • Teljes tag
  • ***
  • Hozzászólások: 59
Re:UTP kábelen soha ne vigyen tápot?
#28 2016. Április 10. - 08:34:33
0
Szia!
Rosszul. Nem disszipativ hanem kaocsolouzemu tapok vannak a kutyukben, ezek hatasfoka kozelebb van a 100 szazalekhoz mint a 90 hez. Nyilvan nem 100, de nagyon jo a hatasfok.
előzmény: S.Tamás #27

Nem elérhető S.Tamás

  • Újonc
  • *
  • Hozzászólások: 1
Re:UTP kábelen soha ne vigyen tápot?
#27 2016. Április 10. - 08:11:19
0
Köszönöm a tanácsokat, egy kérdésem azért maradt: mi van a villany számlával?
Ha 48 V  tápfeszt küldünk a kamerák felé, majd ott egy DC-DC átalakítóval 12 V-t készítünk belőle, akkor 36 V-t eldisszipálunk?
Kiszámolta azt valaki, hogy ez mennyibe kerül mondjuk évente?
Ha a kamera 1A-t fogyaszt, akkor az eldisszipált teljesítmény 36W, ez 36*24*365/1000= 315kWh/év, ami kb. 12 eFt/év?
Vagy rosszul számolok?

 

Bezárás
Vendégként csak korlátozottan használhatod az oldalt, ezért javasoljuk, hogy lépj be vagy regisztrálj!
Bezárás
Vendégként csak korlátozottan használhatod az oldalt, ezért javasoljuk, hogy lépj be vagy regisztrálj!