Általános kategória > Hírek

Hanggal a tűz ellen - fejlesztési kísérletek a tűzoltás területén

(1/1)

padisah:
youtube-on van egy film a témában. Ott ezt írtam a kommentekhez:

A tűzoltógépről: Azon kevés szerencsések közé tartozom, akik első kézből ismerhetik ennek a szerkezetnek a történetét, jóatyám révén, aki nyug. olajipari vegyészmérnök, valamikor Algyőn az olajmezőn dolgozott, és 1968-ban a 169-es kút vagy 1969-ben a 168-as kút kitörésénél (bocs, ezt mindig keverem) személyesen látta ennek a gépnek az eredetijét és mivel ő volt a szovjetek tolmácsa, ezért neki első kézből vannak az információi. A Szu.-ban a Harkov megyei állami tűzoltóságon egy tűzoltó mérnök-százados fejéből pattant ki az eredeti ötlet, és ott a tűzoltóság TMK műhelyében "kisipari" eszközökkel építették meg az eredeti példányt, ami, ha jól tudom, egy ZIL daruskocsi alvázra tett MIG-15 turbina volt. Atyámnak még ezt az eredeti példányt volt szerencséje látni Algyőn a fentebbi időpontban. Más kérdés, hogy a mieink mikor ezt meglátták Algyőn, utána tovább fejlesztették, majd a Dunai Kőolajipari Gépgyár épített belőle talán 6? példányt, amiből 1 továbbra is Mo.-on teljesített szolgálatot, a többit szétvitték a keleti blokk néhány országába, tbk. az anyaországba, a Szu.-ba is. Annyira sikeres volt ez a gép, és a kiszolgálására szerveződő tűzoltócsapat, hogy KGST szerte bevetették. Jellemző, hogy egyszer, amikor Csehszlovákiában volt egy olajtűz, egy magyar konvoj ment Algyőről, vitték ezt a gépet, lepakoltak, elfújták a tüzet, felpakoltak és jöttek vissza.
A Kuwaitban bevetett harckocsialvázra épített kettős turbina már egy jóval későbbi mo.-i továbbfejlesztése volt a berendezésnek.    előzmény: padisah #4

padisah:
A zsanai majd a kuvaiti tűzoltó berendezés csak továbbfejlesztés volt. Az eredetijét a Harkov városi tűzoltóságon egy tűzoltó mérnök-ezredes alkotta meg. Ezt hozták 1968-ban Mo.-ra az algyői 168-as kút kitörésekor. Van szerencsém első kézből ismerni a dolgot jóatyám révén, aki nyug. olajipari vegyészmérnök, és a jelzett helyen és időben a szovjetek tolmácsa volt.
előzmény: vg #3

vg:
Ha nincs szemelyzet..
De a modszer kisertetiesen hasonlit a Zsanai gazkitores oltasara evtizedekkel ezelott kifejlesztett magyar MIG21-as hajtomure, amit aztan Kuvaitban is hasznaltunk...

http://szulimania.blogspot.hu/2013/12/tuzoltas-mig-21-es-hajtomuvel-magyarok.htmlelőzmény: handras #2

handras:
Űrállomáson ennél egyszerűbben is oltható a, tűz, el kell venni a levegőt (oxigént). :D

eXtra:
A tűzvédelem kiemelt fontosságú ügy, mivel értékvédelem mellett, életvédelmi funkciókat is betölt. A témához kapcsolódó innovációk ezért megérdemlik a közfigyelmet. A napjainkban alkalmazott oltástechnikai eljárások többsége során az oltóanyagok jelentős károkat okozhatnak. Két amerikai egyetemi hallgató bemutatott egy érdekes oltóanyag nélküli tűzoltó technikát.

A készülék működés közben
És akkor megszólalt a megfelelő hang

A két hallgató Viet Tran és Seth Robertson által feltalált eszköz mellőz mindenfajta kemikáliát, port, vizet. Külsőre olyan, mint egy hagyományos kézi oltókészülék. Működési mechanizmusa azonban teljesen eltér attól. A készülék fő részét egy (mélynyomó) basszus hangszóró adja, mely alacsony frekvenciás hanghullámokat bocsát ki.

Művelet végzése közben a hangszóró az előtte lévő levegőt mozgásra készteti, a készülék testének kialakítása, pedig a kiáramló levegőt egy pontba fókuszálja. Így lehetővé téve azt, hogy a tüzet „elfújja”, eloltsa. Kezdetben a nagyfrekvenciájú hangokkal kísérleteztek, de hamar rájöttek, nem ez a megfelelő módszer. A kérdésre a választ a zenében találták meg. Hisz mindenki állt már koncerten vagy szórakozóhelyen hangfal mellet. Mikor megszólalt a basszus és beleremegett az egész teste. Ez a szerkezet is ezt használja ki, csak koncentráltan.

„Az alacsony frekvenciájú hangok, mint a dumm-dumm basszus a hip-hop zenében, amelyek működnek” – mondta Tran.

Se kár, se szag

A már megszokott, jól bevált és széleskörűen alkalmazott oltási módszerek, rendszerek mellett, mint a porral, habbal, vegyszerekkel, vízzel, gázzal oltó technikák, nehéz elképzelni, hogyan is tudna érvényesülni ez a találmány, de nyilván lehet olyan jellegű tűz is, amelyiknek az oltására eredményesen alkalmazható lenne.

Oltás hagyományos készülékkel
A hagyományos oltórendszerek többségének közös jellemzője és hátránya, az elvégzett munka után hátrahagyott jelentős káosz és kár, amelyet a tűzkár mellett, legalább annyira (ha nem jobban) az oltásban résztvevő, valamely oltóanyag okoz. Gyakran nagy nehézséget jelent a kémiai oltószerek maradéktalan eltávolítása az adott területről. A hanghullámok persze ennél sokkal tisztábban dolgoznának.

Lehetséges felhasználási lehetőségek

Tran kezdeti elképzelései között például, az eszköz sütőlapok feletti elhelyezése szerepel. Ezzel véleménye szerint megakadályozhatóvá válnának a konyhában keletkező zsír és olaj tüzek, oltóanyag használata nélkül. (Mindenesetre ezekben a helyzetekben és főleg kezdődő tüzek esetében azért jelenleg van ennél sokkal egyszerűbb alkalmazható megoldás pl. egy fedő a lángoló tepsire. De elképzelhető a technika használata pl. kis kiterjedésű lakástüzek oltására. A szerk.)


Kicsit merészebb elgondolás, habár erősen SciFi jellegű: a megoldás talán használható lenne az űrállomáson űrhajósok védelmére is. „Az oltóanyagot használó oltóberendezések űrben való használata nehéz, mert gravitáció hiányában lehetetlen a megfelelő helyre irányítani a kilövellő oltóanyagot. Hanghullámok esetében ez más a helyzet, azokat gravitáció hiányában is lehet irányítani.”- Mondta Robertson.


Azt hitték, hogy megbukik a projekt

A  kisérlet a „Defense Advanced Research Projects Agency” gondozásában futott Mikor Tran és Robertson belekezdtek a projekt megtervezésébe és megvalósításába, társaik kételkedtek az eredményes megvalósításba. Egyik professzoruk bizonyos Brian Mark beleegyezett, hogy elvállalja a mentor szerepét annak ellenére, hogy kezdetben ő is fenntartásait hangoztatta a tender sikerét illetően. „A diákok egy része a biztonságos és biztosan megvalósítható projekteket helyezi előtérbe, de Viet és Seth bátran vállalta a kockázatot.” – mondta a Professzor.

Az elképzelés mindenképpen dicséretes, de sajnos az eszköz forgalomba hozása és tömeges alkalmazása még várat magára, hiszen az új típusú tűzoltó technikák alkalmazásának az engedélyeztetési és szabályozási követelményei igen szigorúak. Azonban jó tudni, hogy mérnökök fejlesztéseket, kísérleteket végeznek tisztább oltástechnikai megoldások alkalmazásának az irányába.

Forrás: http://www.kulr8.com/story/28673486/new-fire-extinguisher-uses-sound-waves-to-put-out-flames
Fordította, szerkesztette: Kovács Gergő

Hazai forrás: securinfo.hu

Navigáció

[0] Üzenetek főoldala

Teljes verzió megtekintése