Válasszuk szét a két esetet:
1. Kell egy számítási mód, ami valamennyire megközeliti a valóságban (majd) fennálló élettartamot, vagy
2. Kell egy számítási mód, aminek (esetleg nem sok köze van a ténylegeshez) de valahol valami idióta banda elfogadja "helyesnek" vagy "jónak".
Az egyes pont nagyjából elfogadható közelítésű számítási módszerét még csak-csak le lehet írni pár oldalban (!). Kicsit-nagyon szerte-ágazóbb mint gondolnák, mert a valóságban tucatnyi olyan egyéb paramétert kell figyelembe venni, ami "papiron számításkor" nem létezik, mint pl. a félvezetők áramfelvétele a hőmérsékletn függvényében, a fogyasztók "egy-idejűsége", a tranziensek hatása a pillanatnyi feszültségszintre, vagy a vezetékesés veszteségei okozta feszültség-csökkenésre.
Ez egy külön tudomány, ami iszonyú mennyiségű, mérésen alapuló tapasztalatotot (és szívást) igényel. Amit mi is akkor tapasztaltunk meg igazán, amikor az első olyan li-po elemmel működő GSM alapú mérés-adatgyűjtő hálózatot és készülékeit kellett legyártani, amely kiöntve műgyantával 4 évig garantáltan működőképes kellett hogy maradjanak...
A második pontba pedig nagyon nem folynék bele, mert nem értek hozzá. Sosem volt sem annyi időm, sem annyi türelmem, hogy a valóságtól elszakadt (elméleti) szakemberek által rosszul vagy még rosszabbul felállított (pusztán elméleti) eszmefuttatás eredményei által adott számításokkal vesződjek. Mindegy hogy hívják magukat, és az is mindegy hogyan tolják az észt .... egyre megy.
Igy csak annyit javasonlék, h alkalmazni kell olyan fiktiv számítási módszert amit a "szakma revizorai" elfogadottnak vesznek, azaz valaki közülük publikálta... így nem lehet később duma, ha meg van adva "kitől" való a számítási módszer. Aztán a kapott akku kapacitást meg kell szorozni mondjuk 3-mal (most a hasamra ütöttem) oszt kb. tudni is fogja a valósógban is (mondjuk akér 2 évig is) azt, amit vállaltak a rendszerre.
Ma már az akku kapacitás nem nagy lóvé ... a fillér-b@szó népeket meg célszerű nem szakmai alapon, hanem valahogy másként meggyőzni ... szerintem.