Szerző Téma: BUS kábelezése  (Megtekintve 15187 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Lacy

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 562
Re:BUS kábelezése
#44 2014. Február 12. - 19:01:43
0
Idézet
a 90-es évek közepén a Paradox behozott 5 db LINEAR vevőt (még 20 bps-es, 4-2-es formátummal) vagyonvédelmi felügyeletek számára. Az 5-ből 4 db járt nálam javításon ... ugyanis a telefonvonali vevőkártyák bemenetén csak varisztorok voltak ...
Mert ugye azoknál a hülye kanadaiaknál meg úgy általában a rothadó kapitalista világban, nem úgy mint nálunk, légvezeték helyett szépen a földben közműalagútban stb közlekednek a drótok, és kb 1000x kisebb esélye van egy villámlásos túlfeszültség miatti tönkremenésnek.

előzmény: L. Pásztor #42

Nem elérhető papppapa

  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 213
Re:BUS kábelezése
#43 2014. Február 12. - 18:54:40
0
Köszi .Roppant tanulságos és az ilyen le illetve beírások szerintem sok kollégának válik hasznára többek között számomra is . 
A CO val kapcsolatban azt a részt fogom hasznosítani amikor a teszteléssel kapcsolatosan felhívtad figyelmünk hogy írjuk rá az átadási papírokra hogy nem hitelesítettt eljárással próbáltuk ki .Ez roppant hasznos volt számomra egykésöbbi esetleges jogi procedúra megelőzése végett .
Lehet hogy rosszul emlékszem de én csak annyit kértem tőled hogy az okfejtésedből következően erősítsd meg hogy jól értelmeztem -e miszerint CO érzékelőt csak és kizárólagosan arra az eszközre hitelesített mérési jkv-el lehetne vagy illene forgalomba hozni ?

Üdvözlettel :
előzmény: L. Pásztor #42

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
Re:BUS kábelezése
#42 2014. Február 12. - 18:33:42
0
Kedves papppapa, vettem a döfést, (nem szívtam mellre) így egy személyes gondolat először számodra:  amit ide valaha is írtam, abban nem volt semmi bántó szándék. Az természetes, h valaki nem tud (jól) valamit, sokan sok mindent nem tudunk, pedig esetleg illene ... a dolog akkor fordul viccbe, ha valakit nem lehet meggyőzni a tévedéséről ...

Aztán én (mi) nem telepítünk, de fejlesztünk-gyártunk eszközöket, melyek csak akkor müxenek rendesen, ha rendesen meg is vannak tervezve. Ezek bizonyos elvek mentén történnek, melyek felsorolása nem az én, hanem sztem inkább az iskolapad feladata ... Jelen esetben pedig  (ahogy írtam) ennyi mindenre egyszerűen helyben-időben lehetetlen reagálni ... és sincs rá időm.

De mivel meg lettem szólítva, röviden: a leírtak nagyobb része mindenféle létező zajcsökkentő, zavarvédő és/vagy földelő elvnek ellentmond.  (amit még a két v többoldali betáplálás is bonyolít). Földelés-test-nullázás-árnyékolás mint fogalmak úgy folyamatosan mosódtak össze - de asszem ezt te vagy valaki más is már leírtad. Pedig könyvekben, neten számtalan helyen tisztán és világosan le van írva, h mi-micsoda. Mindenki előtt nyitott a net, hogy utána olvasson ...

Aztán ilyen szintű betáp alul-méretezést én még az életben nem láttam. El sem hangzott mint elv, h minél nagyobb a táp belső ellenállása, és minél nagyobb a kábelen a feszültségesés, annál zavarérzékenyebb a rendszer is. Ehelyett: "...el megy azon a kamera..." .   (Gondolom én naív azért, mert nem  óccccsó a madzag ...)   

Az RS485 kommunikáció "zavarvédettségét az erek csavartsága adja" helyett én előtte beleolvasnék pl. a SN75LBC176-os adatlapjába az adó kimeneti impedanciája, és a vevő közös és differenciál módusú   paraméterei ügyében ...  Aztán ahol RS-485 van ott soxor nem azért van az, mert az "zavarvédett". Annál pl. sokkal gyorsabb a full-duplex RS-422

A Paradox panelen ami meg a nyákon van, az max. sor-minta, és nem villámvédelem. A villámvédelem a nonosecundum alatt megszólaló gázpatronnál, a néhányszor 10 nanosec alatt nyitó supressoroknál kezdődik. Azok megvédhetik (mondom: csak VÉDHETIK) az elektronikát a kisebb másodlagos kisülések ellen. A fém-oxid varisztor számára ez reménytelen, mert egy lassú állatfaj, mely csak a hosszabb, és nem túl magas túlfesz. ellen véd... úgy-ahogy. Itt jegyzem meg, a 90-es évek közepén a Paradox behozott 5 db LINEAR vevőt (még 20 bps-es, 4-2-es formátummal) vagyonvédelmi felügyeletek számára. Az 5-ből 4 db járt nálam javításon ... ugyanis a telefonvonali vevőkártyák bemenetén csak varisztorok voltak ...

Általánosságban amit észrevettem, h emberek milyen szinten szivatják magukat azzal, h a buszon a tápot (és a buszt is) mennyire alul-méretezik. Lehet, h megtakarítanak pár ezret, de elbuknak 1-2 napot a szívással. Ezt alapozom nem csak arra, ami itt a fórumon megjelenik, hanem legfőképp arra amit szerelőktől-telepítőktől soxor hallok ...

Aztán a múltkori CO kérdés, amire céloztál:  leírtam egyszer ... embereknek nem akaródzott elfogadni. Leírtam még egyszer ... még mindig nem, mert macera a hiteles mérés, meg drága a hiteles kéziműszer....
Aztán véleményt kellet volna írnom (a Te kérésedre) konkrét termékekről, forgalmazókról. Na ekkor szálltam ki.

És végül nagy vonalakban a mostani: adatátviteli rendszerekben van három ökölszabály, amit használunk. 
Egyrészt van, amikor hálószerűen mindent mindennel összeföldelünk (ekvipotenciális), hidegítünk, árnyékolunk, stb. Tápokat is összekötjük. Tapasztalatom alapján ez a legegyszerűbb (de nem a legolcsóbb !!!) , és több betápos rendszernél is ÁLTALÁBAN jól működik.
Aztán létezik a csillagpontosított megoldás, ahol minden táp és minden föld 1 helyen találkozik. Ez egy betápos helyen szinte mindig OK, de több betápos helyen soxor nagyon zavart.
És van a soros megoldás, amikor egyetlen láncra van felfűzve minden. A táp, a föld és a jel (bus) is megy egyiktől a másikig. Egy betápos rendszerben komoly tápkábel igénye van, és nagyon könnyen lezajosodik, ami végigmegy mindenen. Több betáp esetén jobb lehet a helyzet. 
Az h ki-hol-milyen topológiát választ ... sok mindentől függ, így terep, kábelhossz, betáp-lehetőségek, stb. Egy biztos, a jó választáshoz nagy-nagy tapasztalat kell, nincs rá uniformis ... de egy biztos, amit sokan nem akarnak tudomásul venni: az alul-méretezésért rendszerint nagy árat kell fizetni !!!
 

előzmény: papppapa #41

Nem elérhető papppapa

  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 213
Re:BUS kábelezése
#41 2014. Február 12. - 15:13:18
0
Örülök de lehet  midannyian örülünk hogy sikerült jót nevetni rajtunk az "összehordott hülyeségeinkkel" együtt .Legalább a napod jól indult ..és ez már pozitívum .
Amennyiben építőjellegű és mindannyiunk számára hasznos hozzászólást is tennél annak méginkább ....
Én azt vallom hogy nem szégyen az okosabbtól tanulni és eddig hasznos dolgokat írtál főleg CO témában .
Amennyiben nem titok és nem veszed sértőnek "leereszkedni " a szintemre akkor roppant hálás lennék ha megosztanád legalább velem privátban a témával kapcsolatban a te "én így szoktam"-odat .
Előre is köszönettel
előzmény: L. Pásztor #40

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
Re:BUS kábelezése
#40 2014. Február 12. - 11:13:48
+1
Dehogy nincs ... csak halkan súgom, h reménytelen.

Egyrészt ennyi összehordott hülyeséget érdemben már lehetetlen le-reagálni ...
Másrészt tapasztalataim szerint a Ohm-Kirchoff-Lenz-stb urak törvényei, valamint a kisszintű jelek átvitele és a zavarvédelem című témakörök tézisei általában hatástalanok szoktak maradni az "...én így szoktam..." érvekkel szemben.  :)

Mind1. Legalább jót nevettünk  :)


előzmény: papppapa #34

Nem elérhető tomat5

  • Teljes tag
  • ***
  • Hozzászólások: 59
Re:BUS kábelezése
#39 2014. Február 12. - 09:27:56
0
Az rs485 szimmetrikus átviteli mód. A zavarvédettséget elsősorban az erek csavarása adja. A jelszinteket nem a táp negatívhoz képesti potenciálkülönbség adja. Szerintem itt ezért kell védőföldre kötni az árnyékot. Meg azért mert nagy távolságok áthidalására találták ki, esetenként épületek között kültéren, villám stb...
A riasztó busz-ban a jelszintet a táp negatívhoz képesti feszültség különbség határozza meg (aszimmetrikus átvitel). A jelvezetéken keletkező zavar is a táp negatív pontjához képest keletkezik. Ezért érdemes az árnyékolást is ehhez a ponthoz kötni. De csak szerintem. A paradox a jelek szerint megkönnyítette a döntést mivel a táp negatív össze van kötve a földelési ponttal.

Nem elérhető papppapa

  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 213
Re:BUS kábelezése
#38 2014. Február 12. - 09:15:28
0
Köszi .Én is a tápnegatívra kötöm .Kikértem Power-ék és a Trióda állásfoglalását is ez ügyben mint szakmai iránymutatást .
Kíváncsi leszek mit írnak , amint válasz jön közzé teszem változatlan formában .
előzmény: SLC #37

Nem elérhető SLC

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 757
Re:BUS kábelezése
#37 2014. Február 12. - 09:04:00
0
Nem .

Számomra van:
-Védőföldelés: 230/400V hálózat fém burkolataira kötve. Itt fém doboz lenne, ha trafó nem kettős szigetelésű. Azért írtam dobozra EPH-t.
-Test: Elektronika gyenge áramú részeinek nagy kiterjedésű fém része, árnyékoló részek, nyák rész. Sokszor ez galvanikusan vagy kondin keresztül össze van kötve negatív táp résszel (kivétel +/test/- táp ellátásnál)

Gyakorlatban gyakran össze van kötve ez-az...

Erősáramú és gyengeáramú tanulmányokat is folytattam anno, naprakészen egy szabványt sem vágok azért, midezt a régi ismereteimre hagyatkozva írom.

előzmény: papppapa #36

Nem elérhető papppapa

  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 213
Re:BUS kábelezése
#36 2014. Február 12. - 08:52:49
0
A testen az erősáramú védőföldelést érted ?
előzmény: SLC #35

Nem elérhető SLC

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 757
Re:BUS kábelezése
#35 2014. Február 12. - 08:44:24
0
Én árnyékolást központ oldalon testre.
Hibamentesen működik mind.
Néhány központnál Test-Negatív-Föld galvanikus kapcsolatban, néhányban kondival szétválasztva.

 

Bezárás
Vendégként csak korlátozottan használhatod az oldalt, ezért javasoljuk, hogy lépj be vagy regisztrálj!
Bezárás
Vendégként csak korlátozottan használhatod az oldalt, ezért javasoljuk, hogy lépj be vagy regisztrálj!