A vízmentes doboz még nem jelenti azt, hogy légmentes is. Sajnos, a legtöbb ilyen kábel belső erei olyan lazán vannak a külső köpenyben, hogy az időszakos hőingás miatt jelentős pára képes lecsapódni a dobozokban, akár magában a kábelben is. és ezt a vizet fel is tudja szívni a kábel.
Röviden, nem sokat érnek ezek, ha nincs olyan szerelés, ahol a kábelek végei nincsenek megfelelően zárva. A dobozokba illik rakni szilikagélt is. Főleg, ha abban olyan a kötés, ami nem 100% vízzáró. Kültéri kameráknál egyes gyártók megemlítik, hogy az IP 67 szerelődobozban is a vízzáró kötést kell alkalmazni. Jobb kamerákhoz mellékelik is ezt a tömített csatlakozót.
Ez nem előírás, hogy így kell kell szerelni, de tapasztaltam nem egy esetben, hogy minél nagyobb a doboz, annál hamarabb csapódik ki a pára belül. Routereknél ez nehezebb dió, de ott sem lehetetlen a kintről bejövő kábel teljesen vízmentes csatlakoztatása. A jobb router csatlakozók is IP védettek. Ahol nem ilyen, hanem csak sima RJ van, akkor kell egy rövid patch kábel is, amit tömített, vízzáró toldóval kötünk össze a légkábellel.
Igen, ez elég drága, és időigényes szerelés. De hosszú távon így lehet elkerülni a korróziót a kábelekben.
Vagy géltöltésű kábelt kell használni. Kb. kétszeres ára van a sima kábelekhez képest sajna. De ez 100% nem fog felvizesedni.