Szerző Téma: BUS kábelezése  (Megtekintve 15190 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető klaci

  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 110
Re:BUS kábelezése
#54 2014. Február 13. - 11:25:57
0
Csavart és nem sodort / a dohányt sodorják/ érpár a helyes kifejezés tisztelettel a csavarás minőségét jelzi a Category 5 , 5e 6 . 7 stb.

Azért ennyire ne egyszerűsítsd le.

CAT1 - telefonkábel (hangátvitel, 2 érpár)
CAT2 - maximum 4 Mb/s adatátviteli sebesség érhető el vele.
CAT3 - 10 Mb/s az adatátviteli sebessége. Csillag topológiánál alkalmazzák, ethernet hálózatokban (Legacy Ethernet[10MB/s-os] közege).
CAT4 - max. 20 Mb/s adatátviteli sebességű.
CAT5 - 100 Mb/s adatátviteli sebességű, csillag topológiánál alkalmazzák, ethernet hálózatokban.
CAT5e, CAT6 - 1000 Mb/s átviteli sebesség.

A felsőbb kategóriás kábelek visszafelé kompatibilisek.
Cat. 1 2 Mbit/s (telefonvonal)                                             100 KHz
Cat. 2 84-113 ohm 4 Mbit/s (Local Talk)                                  4 MHz
Cat. 3 100 ohm 10 Mbit/s 100 m (Ethernet)                           10 MHz
Cat. 4 100 ohm 20 Mbit/s 100 m (16 Mbit/s Token Ring)         20 MHz
Cat. 5. 100 ohm 100 Mbit/s 100 m (Fast Ethernet)                100 MHz
Cat. 6. 100 ohm 1000 Mbit/s 100 m                                     200 MHz
Cat. 7. 100 ohm 1200 Mbit/s 100 m                                     600 MHz

« Utoljára szerkesztve: 2014. Február 13. - 11:31:30 írta klaci »

Nem elérhető papppapa

  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 213
Re:BUS kábelezése
#53 2014. Február 13. - 11:14:56
0
Bocsi nem akarom Lacy kolléga írói érdemeit csokkenteni de ez a beszólás nagy vezírünktől a dakota közmondások nagy tudorától Alsó és Felső -csút géniuszától:
Dr.Orbán Viktor miniszter elnök úrtól származik , és még a "nem hiába születettek"jelző is ehhez a gondolat menethez tartozik igaz ezt Lázár/Lézer/János úr ejtette ki a száján ugyan akkor amikor  egy parlamenti Jobbik-os felszólalót ekéztek .
Légkábel szinten időnként az USA-ban nem lehet az eget látni , Japánról nem is beszélve szó szerint mint a pókháló .
Én személyesen éltem át olyan villámcsapást amikor tőlünk kb 50 m-e lévő hidroglóbuszba b@szott bele a villám és kb 500 m-es körzetben minden elektromos eszköz amiben volt védőföld szószerint szarrá égett volt ami elpárolgott de amiben nem volt védőföld az kifagyott és egy ki - bekapcs segített .Mi kb 10 percig szédelegtünk mire magunkhoz tértünk mert szinte a levegő is csípett ....
Csavart és nem sodort / a dohányt sodorják/ érpár a helyes kifejezés tisztelettel a csavarás minőségét jelzi a Category 5 , 5e 6 . 7 stb.
A többivel tökéletesen egyet értek és időnként élvezettel olvasom szakszerű kimerítő magyarázataidat .
Nem szoktál valahol oktatásokat tartani a témában ?
előzmény: L. Pásztor #52
« Utoljára szerkesztve: 2014. Február 13. - 11:25:49 írta papppapa »

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
Re:BUS kábelezése
#52 2014. Február 13. - 10:44:10
0
Akkor most pótolom, ami tegnap este elveszett a sz@ros (halkan mondtam) droid miatt:

Lacy:
"... az ország rejtet erőforrásai ... " nekem annyira teccik, h utólagos engedelmeddel átveszem napi használatra...  :) 

A kábelezés és villámvédelem kérdésében az 1000x -es különbség a földkábel javára sajnos nem igaz. Ahova utcán vezetékben direktben becsap a villám ott nincs vita, lefolyik a házban a telefon az asztalról, vagy ledobja dobozát a számítógép. Viszont mérések igazolják, h másodlagos kisülések esetében mindenhol potenciál emelkedés lép fel, így például a puszta földön is (több 100V-os lépésfeszültségek egy méteren) és ennek következtében mindenféle kábelben (ha felszín alatt van, ha nem) több 10kV-os fesz. csúcsok indukálódnak. Az így létrejött zavarok mértéke elsősorban a becsapódás helyének távolságától függ, értéke a távolság növelésével négyzetesen csökken.  Ebből kifolyólag a direkt villámcsapások és a másodlagos kisülések száma között van kb. 2 nagyságrend különbség (kb. 100-szoros) így a direkt becsapás ellen a félvezetős eszközöket nem is védik - és nem is nagyon lehet ... Ezért gyakoriságuk miatt a másodlagos kisülések elleni védelem a jellemző - ha van. És az félvezetők esetében csak a készülékben lehet igazán hatásos, a külső védelmek inkább csak a vezeték-rendszert hivatottak védeni.  A készülékek (hatásos) belső védelme pedig csak gázpatron, soros ellenállás, párhuzamos kapacitás és párhuzamos supressor kombinációjával lehetséges. Ez csak komolyabb (drágább) készülékek esetében van, erre írtam, h egy surgard, silent knight, ademco, etc. vonali kártyája esetében (néha) van, de pár ezer Ft-os riasztóközpontban még sosem láttam (de attól még lehet). Orvosi berendezésekben pl. MINDIG van, de az már egy más kategória ...

Aztán: Kanadában még nem jártam, de az biztos az USA-ban a kisebb és a külvárosok a mai napig is színig vannak légvezetékekkel ... elképzelhető h Kanadában is ez van. De ez a gugli streetview-jával sztem  ellenőrizhető.

Tomat5:
Az RS485 esetében a vevő oldal (szimmetrikus) differenciál erősítővel kezdődik. Ennek két lényeges paramétere van: a differenciális erősítése és a közös módusú jelelnyomása. Mivel nincs tökéletes erősítő, így egyik sem végtelen. A differenciális erősítés játszik a jel erősítésekor, mely az érpáron érkezik. Az asszimetrikus zajok-zavarok itt a jellel együtt erősödnek, max. spektrális szűrésre van lehetőség a jel-zaj viszony javítására. Eleve arra kell törekedni, h minél kisebb diff. módusú zavar indukálódjon a vezetékben. Erre van a csavart érpár.
Viszont mivel az erősítő nem ideális, a közös módusú jelelnyomása sem végtelen, ennek folyamodványaként a vezetékben (mind a két szálban) azonos fázisú zaj is meg fog jelenni. Ez a zaj az erősítő kimenetén is előáll - szerencsére alapesetben nagyon-nagyon lecsökkent mértékben. De ha elég hosszú a vezeték, és elég intenzív a zaj, akkor olyan mértékben jelenik meg a csavart érpáron, h az már a kimeneten is számotevő mértéket ölt, és torzítja a jelet, ezzel adatveszést okoz (vagy rossz lesz a kamera képe, etc). Ennek elkerülésére, vagy inkább csökkentésére a sodrott érpárt is megvédik külső (NEM ERENKÉNTI !), azaz közös árnyékolással.
Csak oda akartam kilyukadni, h a sodrott érpár sem svájci-bicska, és az RS485-öt is védeni kell a közös módusú zajtól-zavartól. Azaz itt is: árnyékolás, árnyékolás, árnyékolás ...

Lehet, hosszúra sikeredett ... bocs érte.


előzmény: vlezlee #49

Nem elérhető papppapa

  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 213
Re:BUS kábelezése
#51 2014. Február 13. - 08:40:24
0
Igen , igen .Onnan az élősködőket azonnal haza zavarják aztán az én meg a ti adótokból itthon eltartjuk őket, de ez egy másik fórum témája lehetne
előzmény: vlezlee #49

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
Re:BUS kábelezése
#50 2014. Február 12. - 22:32:18
0
A kerdes elso felet kihagyom. A masodik feleben egyetertunk: ILLENE.
Mindenkepp illene . . .
előzmény: papppapa #43

Nem elérhető vlezlee

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 957
Re:BUS kábelezése
#49 2014. Február 12. - 22:31:12
+1
Mert ugye azoknál a hülye kanadaiaknál meg úgy általában a rothadó kapitalista világban, nem úgy mint nálunk, légvezeték helyett szépen a földben közműalagútban stb közlekednek a drótok, és kb 1000x kisebb esélye van egy villámlásos túlfeszültség miatti tönkremenésnek.

előzmény: L. Pásztor #42


Mert valószínűleg ott az ország rejtett erőforrásai nem lopják a kábelt :)
előzmény: Lacy #44

Nem elérhető klaci

  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 110
Re:BUS kábelezése
#48 2014. Február 12. - 21:35:40
0
Ha ez megnyugtat, teljesen jól írtad. Még a "szerintem" sem kell oda. Különbséget kell ugye tenni a zavarvédelem, az eszközvédelem és az életvédelem között. Ha légkábellel dolgozol, még a feszítőszálat is "villámvédeni" kell ha fémből van.
előzmény: tomat5 #47

Nem elérhető tomat5

  • Teljes tag
  • ***
  • Hozzászólások: 59
Re:BUS kábelezése
#47 2014. Február 12. - 20:54:04
0
Nem lelkizés gyanánt, csak lehet hogy tényleg félre érthető voltam. rs485: csavart érpár  kontra árnyékolás viszonylatban írtam amit írtam.
előzmény: papppapa #46

Nem elérhető papppapa

  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 213
Re:BUS kábelezése
#46 2014. Február 12. - 20:26:20
0
Szia .
Nem kell lelkizni van aki sajátságos módon fejezi ki a gondolatait .....Lényeg az hogy mindenki okulására vagy sem...
előzmény: tomat5 #45

Nem elérhető tomat5

  • Teljes tag
  • ***
  • Hozzászólások: 59
Re:BUS kábelezése
#45 2014. Február 12. - 19:37:51
0
Szia
Idézet
Az RS485 kommunikáció "zavarvédettségét az erek csavartsága adja" helyett én előtte beleolvasnék pl. a SN75LBC176-os adatlapjába az adó kimeneti impedanciája, és a vevő közös és differenciál módusú   paraméterei ügyében ...  Aztán ahol RS-485 van ott soxor nem azért van az, mert az "zavarvédett". Annál pl. sokkal gyorsabb a full-duplex RS-422
Csak a  kábelezés tekintetében értettem mivel arról volt szó.
http://www.go4b.com/usa/technical-support/product-manuals/t500-hotbus/rs485-wiring-guide.pdf
Bocs ha félrevezettem valakit.
előzmény: L. Pásztor #42

 

Bezárás
Vendégként csak korlátozottan használhatod az oldalt, ezért javasoljuk, hogy lépj be vagy regisztrálj!
Bezárás
Vendégként csak korlátozottan használhatod az oldalt, ezért javasoljuk, hogy lépj be vagy regisztrálj!