Szerző Téma: Szakmai véleményre (segítségre) lenne szükségem  (Megtekintve 7255 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető KBela

  • Szakember
  • Kezdő tag
  • *****
  • Hozzászólások: 39
Ez igaz, de támpontnak egyrészt szerintem nem rossz, ha semmi másra nem tud hivatkozni, akkor ez is több mint a semmi és a 2. hozzászólásában azt kérdezte, hogy a magyar normáknak megfelel-e. :)
előzmény: bcslaci #17

Nem elérhető bcslaci

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 672
Mivel nem Magyarországon készül a terv és a kivitelezés sem, ezért a mi OTSZ-ünk nem hiszem, hogy mérvadó ebben az esetben.
Mivel nem ismerjük az ottani követelményeket így maximum az érzékelők gyári adatlapjaira alapozhatunk és a tapasztalatainkra.
előzmény: KBela #15

Nem elérhető KBela

  • Szakember
  • Kezdő tag
  • *****
  • Hozzászólások: 39
És nem szeretnélek megbántani, de merész azért olyan technikát, amin életek múlhatnak egy nyílt fórum hozzászólásai alapján megtervezni, ahol bárki bármit leírhat, szaktudástól függetlenül.  :(
előzmény: KBela #15

Nem elérhető KBela

  • Szakember
  • Kezdő tag
  • *****
  • Hozzászólások: 39
Én sem vagyok tervező, de:

Még senki nem kérdezte meg, hogy:
    - milyen tevékenységet végeznek az adott objektumban?
    - az mennyi porral jár?
    - van-e üzemszerű füstképződés?
    - milyen magasságig pakolnak? (nem ér bele semmi az érzékelési tartományba?)
    - állatok (pl. madarak) bele tudnak repülni az érzékelési sávba?
    - milyen anyagokat tárolnak? (mi fog égni, milyen szemcseméretű füstre lehet számítani?)
    - mekkora a páratartalom?
    - mekkora a tető dőlésszöge?

A jelenleg még hatályos magyar jogszabály alapján (OTSZ):
    - 9m belmagasságig a vonali érzékelő telepíthető
    - 9m belmagasságnál a faltól max. 6,5m-re lehet az első sugár, kettő között max. 13m lehet

A ventilátorokkal kapcsolatban pedig pontosabb képre lenne szükség az elhelyezkedésükről és egymástól való távolságukról (felülnézeti képen ábrázolva méretezéssel). Ha nem tudod úgy rakni, hogy a sugarat ne keresztezze ventilátor és  ne legye na ventilátor-sugár távolság min. 2m mindenhol, akkor szerintem nem lesz jó, mert a füstöt annyira vissza fogják szorítani a padlóhoz, hogy nem éri el időben az érzékelőt.

Ha nem lesz jó a vonali, akkor marad a pontszerű vagy az aspirációs.

Még egy táblázat a jogszabályi előírások alapján:

előzmény: balazsproiect #1

Nem elérhető vg

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 113
Nem szeretnénk hogy egy tűz után neked felfüggesztett börtön járjon a bíróságon 8)  Ez nem vicc, életekkel játszol, ha spórolásból nem megfelelő technikát alkalmazol.
A lineáris/ vonali füstérzékelő eredendően nem arra van kitalálva, hogy a felszálló füstöt érzékelje- persze előfordulhat ez- hanem arra, hogy a mennyezet alatt feltorlódó füstre jelezzen.
Tehát amennyiben viszonylag értelmes megoldást szeretnél, úgy több magasságban különböző elveket használsz. Ezek lehetnek a pontszerű, vonali, aspirációs, lézeres, CO kombinált, stb. érzékelők.

Szerintem a jó megoldás - ami természetesen drága- az a közökbe pontszerű, alá vonali, és még alá aspirációs nagy érzékenységű, és akkor minden állapotra van válaszod, ami ezesetben ugye a jelzést jelenti.



előzmény: balazsproiect #13

Nem elérhető balazsproiect

  • Kezdő tag
  • **
  • Hozzászólások: 15

Akkor inkabb azt kerdezem, hogy a vonali erzekelos megoldas miert nem jo? nem mukodnenek ezek a feltetelek mellett ? 
előzmény: bcslaci #12

Nem elérhető bcslaci

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 672
Aspirációs érzékelő a gerendák  vagy a légtechika takarásában, ahol nem érvényesül a mennyezeti ventilátorok hatása?


előzmény: balazsproiect #11

Nem elérhető balazsproiect

  • Kezdő tag
  • **
  • Hozzászólások: 15
pont ebbol a meggondolasbol valasztottam azt, hogy ha alacsonyabbra (kb 7 m-re)helyeznek el tobb vonali erzekelot, akkor csak "belebotlana" valamelyikbe a fust. Csak az a kerdes,hogy ez szabalyos eljaras-e?, nem-e fog belekotni majd a biztosito?
a ponterzekelokkel az a balyom, hogyha azokat feltennem a plafon ala, akkor oda majdnem biztos,hogy nem fog eljutni a fust (meleg levego+ventilator)
szerintetek mi lenne a megoldas ?
előzmény: bcslaci #10

Nem elérhető bcslaci

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 672
Engem - szerelőként - a ventilátorok aggasztanának, hiszen a füstöt ugyanúgy lenyomják mint a meleget.

Egy hasonló füstpróbát kellene tartani üzemszerű (bekapcsolt ventilátorok) körülmények között és kiderülne alkalmazható-e a a technika.
http://hvg.hu/itthon/20130910_Huszezer_kobmeter_feher_fustot_bocsatanak/

Arról viszont fogalmam sincs ez mennyibe kerülhet, de szerintem olcsóbb mint egy bukott projekt.
« Utoljára szerkesztve: 2014. November 28. - 17:25:05 írta bcslaci »

Nem elérhető balazsproiect

  • Kezdő tag
  • **
  • Hozzászólások: 15
Hat sajnos a "szivas" az elkezdodott, mert adva van egy helyzet es arra kell nagyon gyorsan (napokon belul) valaszt , megoldast adjak.
előzmény: eXtra #7

 

Bezárás
Vendégként csak korlátozottan használhatod az oldalt, ezért javasoljuk, hogy lépj be vagy regisztrálj!
Bezárás
Vendégként csak korlátozottan használhatod az oldalt, ezért javasoljuk, hogy lépj be vagy regisztrálj!