Szerző Téma: Telepítői kód és a jog  (Megtekintve 8899 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Lacy

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 562
Re:Telepítői kód és a jog
#11 2012. Február 27. - 00:32:36
0
Idézet
Talán csak egy esetben látom jogosnak a lockot, ha nem fizette ki.
Hát ez elég ritka madár felém, a nagycéges üzemben viszont előfordulhat.
De
a lock az nem arra kell, hogy a Te szavaiddal élve a kollégákat szívassuk.
Arra jó, hogy a tudtom nélkül nem tud senki belenyúlni programszinten a rendszerbe.
Mert azt én csináltam (na legyen szellemi termékem :) )
Viszont ha bárki elkéri, akkor én lemondatom a garanciáról szavatossági igényről, és a felelősség sem az enyém többé.
Én magamat védem ezzel mert sajnos van olyan ügyfél is, aki mindig az éppen szembe jövő vagy akárki szerelővel csináltatja a dolgokat ahogy az érdeke vagy a pénztárcája diktálja vagy a kedve. erre még nem jöttem rá, hogy mi abban a ráció ha 3 riasztót 3 különböző ember vagy cég szerel ugyanannak.

előzmény: m37i #9

Nem elérhető Lacy

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 562
Re:Telepítői kód és a jog
#10 2012. Február 27. - 00:26:43
0
Úhh
szerintem Te nagyon rosszul látod a dolgokat.
Idézet
Egyébként nekem pozitív a tapasztalatom, ha felhívom a telepítőt a legtöbbször simán megadja a kódot
Na ilyen szerelővel a büdös életbe nem szereltetnék, csak hát nem én vagyok az ügyfél az meg nem tudja hogy a szerelője telefonon hangbemondásra egy VADIDEGENNEK !!! simán elárulja a legtitkosabb kódot amivel a teljes rendszer hozzáférhető és programozható. És hogy hegedne össze a szája aki így tesz. Mondom úgy hogy nekem is jól jött volna pl épp 2 hete ha a szerelő nem szívatja a népeket és nem kapzsi hogy 7000 ft feletti kiszállási és 6000 feletti óradíj fejében akarta kiprogramozni a telepítő kódját a gyárira.
Megoldottuk resettel de az ügyfél inkább a panelcserét választotta volna ami picit drágább lett volna de egy fillért nem adott volna azért ami neki hivatalból és ingyen jár.

én kódot SOHA nem adok meg másik telepítőnek max ha személyes jó ismerős, mindig az ügyfél az aki kérheti és aki kaphatja.
Volt olyan is hogy az ügyfél felhívta a szerelőjét, aki odakért engem a telefonhoz és nekem megadta a kódot, de itt is először a saját ügyfelével beszélt és nem velem aki vadidegen vagyok.
előzmény: m37i #9

Nem elérhető m37i

  • Kezdő tag
  • **
  • Hozzászólások: 5
Re:Telepítői kód és a jog
#9 2012. Február 26. - 23:02:12
0
Sziasztok!
Máshogy látom: az a "szellemi termék" - a telepítésed része, -a munka része és az ügyfél kifizette. Talán csak egy esetben látom jogosnak a lockot, ha nem fizette ki. De ha kifizette, miért ne csinálhatna bármit a rendszerével? Egy telepítésemnél sem zároltam, soha nem akart az ügyfél belenyúlni. Viszont ha eltűnik, illetve nem lehet elérni a telepítőt, szopatod a kollégát is, aki kimegy. És nagyon sokszor tűnik el vagy nem elérhető a telepítő! És még hányan vesznek össze! Ajjaj!Tudom, mert egy nagy cég karbantartásán dolgozom. Egyébként nekem pozitív a tapasztalatom, ha felhívom a telepítőt a legtöbbször simán megadja a kódot.A lockkal nem magadat véded, hanem a többit szopatod. Egyébként meg legfeljebb kinyittatja, netán lecseréli a panelt azt csók.

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
Re:Telepítői kód és a jog
#8 2012. Február 19. - 18:46:54
0
"...Nem kezdek vitát most hogy mennyire szellemi termék egy riasztó rendszer felszerelése és programozása..."
Ne is... :)  A szerelés nem az, de a programozás már szellemi termék. Van rá precedens... Sőt ismeretségemben már nyertek pert PLC programozással is, ami ebben a tekintetben nem tér el sokban a riasztótól. 

"...Ó hányszor volt, hogy komplett megterveztük az ügyféllel, hogy melyik érzékelő hová és mért, és merre megy majd a mazzag oda, aztán ez el is tartott vagy 3 órát, majd 2 hét múlva mikor érdeklődtem hogy akkor most? áá tök jó volt hogy olyan szépen elmondtam, mondá, mert így az ő embere akivel megcsináltatta, azon a nyomvonalon, és úgy fel is szerelte neki  a riasztót.. mondom remek.."
Ha bizonyítani tudod, h a felszerelést megelőzően átadtál az ÜF-nek egy általad készített tervet, nincs az a bíróság amely ne adna neked igazat.
Más kérdés, h a megítélt "kártérítés" értékének sokszorosát buknád el a tárgyalásokra és azokra való készüléssel elpazarolt idővel ...
Szívás.
előzmény: Lacy #7

Nem elérhető Lacy

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 562
Re:Telepítői kód és a jog
#7 2012. Február 19. - 18:09:06
0
Szóval van benne igazság is de ahogy a Hofi énekelte az igazságból valaki ellopta az i-t ...

Nem kezdek vitát most hogy mennyire szellemi termék egy riasztó rendszer felszerelése és programozása.
a megvédeni gondolattal egyetértek, azért is zárom minden panelem (amelyiken ez lehetséges) így csak úgy férhet hozzá más hogy ha tudok róla.
a baj ott van hogy mindenki mindent olcsón, lehetőleg ingyen szeretne de inkább még mi fizessünk hogy dolgozunk nem? :D
És sajnos ebben nem is az ügyfél a leg leg, a "nagy" cégek adják alájuk a lovat az ingyenriasztó lehetőségével, amiről tudjuk az se nincs ingyen.
Pont ma itthon senki sem akarja elismerni és főleg kifizeti a "szellemi terméked", hogy összeraksz -először fejben- egy rendszert ami később fel is kerülhet-ne.
Ó hányszor volt, hogy komplett megterveztük az ügyféllel, hogy melyik érzékelő hová és mért, és merre megy majd a mazzag oda, aztán ez el is tartott vagy 3 órát, majd 2 hét múlva mikor érdeklődtem hogy akkor most? áá tök jó volt hogy olyan szépen elmondtam, mondá, mert így az ő embere akivel megcsináltatta, azon a nyomvonalon, és úgy fel is szerelte neki  a riasztót.. mondom remek..

előzmény: L. Pásztor #6

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
Re:Telepítői kód és a jog
#6 2012. Február 19. - 16:58:19
0
"...Szerintem ez így nem értelmezhetőa telepítő nem tud szellemi terméket előállítani, mert igazából annyira van predesztinálva, amennyit a központ tervezésekor hagytak neki mozgásteret..."

De igen, elő tud állítani! Megtervezi a rendszert, konfigurálja, felprogramozza, feltéve ha persze mindezt ő teszi.
Te határoztad meg, hogy melyik zónára mit kössél? - Igen !
Te határoztad meg, h melyik zóna milyen legyen? - Igen !
Te határoztad meg, h a PGM mit csináljon? - Igen !
Te határoztál meg másik 999 paramétert? - Igen !

Ez a Te "szellemi terméked". Értéke van, mert akárki nem tudja megcsinálni, tanuláson, szerzett szakmai tudáson, tapasztalaton alapul. És ez az érték sokféleképp kifejezhető, és alkalom adtán ippeg forintosítható is, persze csak normális és reális (piaci) értéken.
Yess, általában nem egy tyű-de-magas érték, nem is biztos h mindenki elismeri, de akkor is érték. Nem kell lebecsülni amit tudunk, és amink van.
De nem győzöm ismételni, időben fel kell rá hívni mások figyelmét, így az ügyfél esetében is - és előre, nem pedig utólag !!!

És egyik legfontosabb az h meg is védjük, ha úgy adódik - csorgónyálú, mindent ingyé akaró kapzsi ügyfelek, vagy épp a mentálisan hasonlóan alacsony szinten csúszó konkurencia ellen.
Én már csak tudom ... a sziréna elektronikától a GSM átjelzőkön keresztül a GPRS rendszerekig, morálisan leépült cégek és droidjai sajnos elég sokat loptam már tőlem / tőlünk :(   Mondjuk ebben az a vigasztaló, h addig jó amig tőlünk lopnak ...

előzmény: Lacy #4

Nem elérhető Lacy

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 562
Re:Telepítői kód és a jog
#5 2012. Február 19. - 14:37:14
0
Éppen pár hete volt egy ügyem, ahol egyéb okokból mással szerették volna a rendszert javíttatni és egyéb meg ügyeletre kötni
Délelőtt hív az ügyfelem, akinek szerelve lett a rendszer, de most már nem ő hanem a lánya fogja lakni és használni azt a lakást ahol a rendszer van.
Hogy kéne a kód a mester.
Mondom mint a többinél.
2 perc és újra hív hogy a szerelői kell, mert ott a Multis ember én nem tud programozni. Na még az ügyfelem is mondja jó fej előre mért nem szólt hogy ha tudta hogy kelleni fog.
Mondom majd estére megnézem a laptopban hogy ott mi van nem fogom az összeset lediktálni.
Jó persze érthető mondta és annyi.
Aztán ők a lányával megbrusztolták hogy mégse idegennel javíttassák már a rendszert és csináljam meg én utána meg azzal javíttathatják akivel akarják.
Oda is mentem megcsináltam de végig azt kellett hallgatnom, hogy micsoda dolog, hogy ők nem szereltethetnek azzal akivel akarnak mert én nem adom a kódot ki.
Udvariasan mosolyogva nem szóltam.
De!
Egyrészt nem mondtam hogy nem fogom nekik biztosítani  a hozzáférést
Másrészt nem volt kötelező a mama pénzén javíttatni a rendzsert
harmadrészt ha már igen, akkor mért mondogatja egyfolytában hogy mért nem ő döntheti el hogy kivel??
Na mindegy a kérdés, hogy etikátlan volt-e hogy nem köptem neki ott az autóban azonnal ezerrel a kódokat.
Vagy esetleg bele kéne férni, hogy majd este megoldjuk.
Vagy másnap.
Mert az is érdekes hogy kimegy a szerelő, és nem szól előre, hogy majd neki szüksége lesz a telepítő kódra és addigra intézzék el.
Mondjuk mit is várhatunk egy olyan szerelőtől, aki a több mint 6 hónapja akkuhibás rendszerben úgy cserél akkut, hogy nem győződik meg a sziréna akku állapotáról. Így aztán majdnem sikerült is lapátra tennie a vadi új akut, pont reggel 9-től 5-ig tartott míg visszasikerült töltődnie.
Ja ügyféllel -már az új használóval- ismertetve lett a következmény ha kódot kap, tudomásul vette, megkapta aláírt és annyi

Nem elérhető Lacy

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 562
Re:Telepítői kód és a jog
#4 2012. Február 19. - 14:31:02
0
Szerintem ez így nem értelmezhető
a telepítő nem tud szellemi terméket előállítani, mert igazából annyira van predesztinálva, amennyit a központ tervezésekor hagytak neki mozgásteret.
Azt meg hogy mennyire és milyen módon tudja kihasználni..
A helyzet az hogy nem hozunk létre új terméket hanem a meglévő tudásából válogatunk, és azt variáljuk.
ennyi a szellemi termékről. ez nem az mégha vannak akik szeretnék annak gondolni :)
Akkor lenne az, ha minden ügyfél egy egyedileg programozott mikrokontrollert kapna riasztóközpontnak.

a kód átadásáról - a régi fórumon leírtam már de azért most is
szóval szerintem a szerelői kód az a szerelőt védi, persze a rendszert is és a játékos ügyfelet saját magától, hátha csak próbaképpen belépegetne a programba :)
Én minden központot lockolok. Nem gonoszságból, hanem pont azért  mert ezzel biztosíthatom a rendszer és a magam védelmét. Nélkülem nem lehet belépni, programozni, így biztos lehetek ha visszamegyek egy esetleg 10 éve nem látott rendszerhez, akkor abban az a program lesz amit én programoztam bele. Akkut infrát így is bárki tud cserélni ahhoz nem kell a kód.
De ha az ügyfél el szeretne menni azaz mással akar szereltetni amire szerencsére nálam csekély volt eddig is az igény, akkor ha ki nem is kell adni, de lehetővé kell tenni hogy az ügyfél rendelkezésére álljon, persze megfelelően dokumentálva.


előzmény: L. Pásztor #3

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
Re:Telepítői kód és a jog
#3 2012. Február 19. - 12:29:05
0
A telepítői kód a szerelő által kigondolt, megtervezett, felkonfigurált rendszer, azaz a szerelő-telepítő által létrehozott egyfajta szellemi terméke védelme. Így erre is a szellemi termékekre jellemző szabályok az érvényesek. Ahogy más copyright-ok esetében is így van, pl. egyedi fejlesztésű szoftverek forráskódja, vagy egyedi készülékek reprodukáláshoz, gyártáshoz szükséges dokumentációja esetében is ez áll fent.
Ebből következik, hogy a szerelő a telepítő kóddal a megállapodáskor szabadon rendelkezhet. Ingyé' is oda adhatja az ügyfélnek vagy átadhatja más szerelelőnek, vagy akár pénzt, vagy egyéb ellenszolgáltatást is kérhet érte ... így x év karbantartást kiköthet, etc ...   
De telepítéskor, pontosabban az árajánlatkor ezt előre tisztázni kell, mert ez nem magától értetődő, ahogy az árajánlatkor az is tisztázásra kerül, h a letelepített cucc, vagy egyik-másik eleme kinek a tulajdona lesz vagy marad ...

Nem vita-indítónak szánom, (meg nem is vagyok szerelő) csak az az én olvasatomban ez úgy fest(ene): hogy előre közölni kell, h a szerelői kód a telepítőé marad (feltételekkel vagy anélkül) - és ha ezt el is fogadják akkor minden ok. Utána viszont ha kell az ügyfélnek vagy harmadik személynek kell ... akkor meg lehet venni. De ha mindezt nem közlik előre, azaz a szellemi terméket védő szerelői kód, így a szellemi termék jogát nem kötik ki előre, akkor sztem pofátlanság utólag jogot formálni rá, vagy pénzt kérni érte...

De amiket innen-onnan hallok a gyakorlatban ...   
előzmény: eXtra #2

Nem elérhető eXtra

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 509
Re:Telepítői kód és a jog
#2 2012. Február 18. - 00:27:21
0
A régi fórumban volt már ilyen téma, amit akár folytathatunk is.
előzmény: padisah #1

 

Bezárás
Vendégként csak korlátozottan használhatod az oldalt, ezért javasoljuk, hogy lépj be vagy regisztrálj!
Bezárás
Vendégként csak korlátozottan használhatod az oldalt, ezért javasoljuk, hogy lépj be vagy regisztrálj!