Szerző Téma: Áram: Áramszünet, áramingadozások stb mostanság.  (Megtekintve 5013 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető SLC

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 757
Csak a szétvert és privatizált energia szektor ma nem képes arra az összhangra amire 10-20 éve.
Gondolj bele, van aki csinálja az áramot, van aki szállítja, van aki elosztja, van aki meg csak kereskedik vele. És még külön van karbantartó cég is régiónként.
Régen ez egy kézben volt, egy telefon és már el volt intézve a dolog.
 
Kértem, kaptam igazolást az áramszolgáltatómtól az üzemzavarról, hogy a biztosítóhoz be tudjam vinni, ha behal a kazán / hűtő stb.
Bár az üzemzavart beissmerték, de tagadják, hogy rendellenes feszültség értékek jelentek volna meg a hálózaton. Nos a mérések sajnos mást mutattak... >:(
 
 
előzmény: L. Pásztor #13

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
Attól hogy sötét lesz, azaz ha leszakad egy erőmű a hálózatról, attól még nem áll le.
Bármikor visszakapcsolható. Ami ugyen nem 1-2 perces procedura, de nekik rutin munka.
Nem is beszélve a csúcserőművekről, (melyek csak csúcsfogyasztás esetén dolgoznak) melyeknél ez napi feladat.

Ha gond van az energia ellátással, akkor szakaszolni szoktam.
Pl. reggel Bács-Kiskun megyében van villany, aztán délben azt le, és helyette felkapcsolják mondjuk Jász-Nagykun-Szolnokot ...  ahogy a pillanatnyi terhelés engedi...

Jugoszláviában tizen-húsz évvel ezelőtt is így csinálták. 
előzmény: SLC #11

Nem elérhető padisah

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 540
Majdcsak beindítanak egyet valamilyen dízel aggregátorral, aztán azzal sorban a többit.
előzmény: SLC #11

Nem elérhető SLC

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 757
Az átkosba az erőműveink külső betáplálás nélkül is újra indíthatóak voltak. Ma már nem. Egy globális üzemzavar mit okozhat? Hetekig lesz az EU sötét?
 
 
előzmény: L. Pásztor #10

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
Meg a 10%-os rezsicsökkentés ...
A 4 áramszolgáltató is csökkentett rezsit !
Minden fejlesztés és a karbantartások nagyobb része 1szerűen elmarad, beszállítóktól anyagok, alkatrészek, megrendelt karbantartások visszamondva, csak a pillanatnyi "tűzoltó" munka lesz, azaz a nem várt üzemzavarok valamilyen szintű elhárítása, de az sem elkapkodva 

És majd szépen rohad lefele a rendszer ...
előzmény: eXtra #7

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
"... Én egy hónapja adtam ajánlatot egy többhektáros napelemes erőmű védelmére, tavaly meg szélerőművekre. Ha más nem legalább ez a szegmens mozog, tisztább is a forrás.... "

Hogy a forrás mennyire tiszta ... háááát ... , ...  de mozogni mozog, az biztos ...  :) 
A putrikban ugyanis megjelentek az első innen-onnan összelopkodott napelemek.
Megy róla egész nap az iskolatévé meg a víídejó, ami által napi X órában a sok purdé hatékonyan sajátítja el a filléres hálivúdi sz@rokból a betörés, a lopás és az utcai erőszak mester-fogásait.

Aztán ha rájönnek h nem kell a drága segííílyt a kártyás villanyórákba dobálni, mert a lopott tyúk a nagyobb napelemmel ingyé is megfő ... majd tépik le és viszik a háztetőkről is. Na oda milyen érzékelőket raktok majd ?  :)
előzmény: vg #8

Nem elérhető vg

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 113
Én egy hónapja adtam ajánlatot egy többhektáros napelemes erőmű védelmére, tavaly meg szélerőművekre. Ha más nem legalább ez a szegmens mozog, tisztább is a forrás....
előzmény: eXtra #7

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
Riasztó, kamera táp hogyan tudja kezelni az egy perc alatt bekövetkezett 10-15 tápel-vissza jelenséget?
előzmény: L. Pásztor #4


Ahogy mondtam ... rosszul kezelik. A ki-bekapcsolásoknál létrejön egy rakat tranziens, és fut végig a hálózaton.
A helyi áramköri kialakítás, és a tranziens nagyságának  függvénye, h adott áramkör kibírja-e vagy nem.
A tűzjelző paneleket nem ismerem, de az általam már látott, és pár ezer Ft-os riasztóközpontok paneljei eléggé veszélyeztetettek. De ahogy lentebb írtam, a kommersz elektronika készülékei sem védettebbek.

Az eldobható termékek világában élünk (autó, GSM, TV, laptop, etc.) - és a tartósság kérdését (a biztech termék-körben is) már rég megelőzte az olcsó eladási ár szempontja.

Elromlott?  És ???  Vesznek másikat !
Gyártó örül, van megrendelés.
Kereskedő örül, van forgalom.
Szerelő örül, van meló.
ÜF örül, mert 1 gonddal kevesebb...

Mi ezzel a baj?  :)

PS: van vele, de az már nagyon-nagyon OT lenne ...

előzmény: SLC #5

Nem elérhető SLC

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 757
Mint mondtam, a villám egy sarkítot példa volt.
 
De mi a helyzet a távvezeték védelemmel ami össze vissza kapcsolgatja egy város vagy városrész hálózatát. Egy stanby készülék sem értékeli, kazán elektronikák sem, hűtő kompresszor szét akar esni...
Riasztó, kamera táp hogyan tudja kezelni az egy perc alatt bekövetkezett 10-15 tápel-vissza jelenséget?
előzmény: L. Pásztor #4

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
A félvezető az mindenhol félvezető. TV vagy riasztó kp, mind1. Jön a hálózati túlfesz, tüske, tranziens, nevezhetjük bárhogy, és a kellően + nem védett elektronikát tönkreteszi. Nem gyullad ki, nem ég el, nincs füst, nincs bumm, csak elhallgat ...
Elég jól védhetőek lennének ezek ellen, ha tele lennének tömködve supressorokkal, soros szűrőkkel, ferrites védelmekkel, gázpatronokkal, varisztorokkal, stb.

De kérdem: ezen a listán hányan lennének olyanok, akik azt mondanák hogy ok, 2-3 ezerrel többet fizetünk egy táp- és zóna oldalról egyaránt jól megvédett központért, és felejtjük a megszokottat és esténként jobban alszunk ?
Azt  + már sem kérdezem, h hány olyan ügyfél lenne, aki hasonlóképp gondolkodna, és a drágábbat rendelné-venné ???

Régi szabály: a gyártó azt gyárt, amit a kereskedelem rendel. A kereskedelem meg azt rendeli, amit a fogyasztó visz. A fogyasztó meg olyan mint az elefánt: eléggé önfejű és kényelmes, nehezen tanul ...
Tapasztalatom szerint nem 1szerű befolyásolni ... vagy csak én nem tudom hogy kell ?

-----

Még valami: ahova meg direktbe, vagy indirekt (közvetlen mellé) odab..sz  a villám, ott úgy is minden leolvad a falról, vagy kifolyik a belseje, ráég az asztalra, vagy kiszabadul belőle a gyártáskor belezárt füst ...  :)
A villám az elektronika szintjén védhetetlen.
előzmény: SLC #3

Nem elérhető SLC

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 757
Rendben van, hogy a tv kimúlik, de biztonságtechnika?  Pl kinyírja a tűzjelző panelt, majd kap egy hálózaton bejövő villámot, tűz üt ki...  :)  Sarkítottam, de a lényeg érthető.
 
 
előzmény: L. Pásztor #2

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
Ezeknek a központoknak eléggé elnagyoltan van kiképezve a tápköre. Sajnos a töltő kör miat az akku csillapító hatása sem érvényesül. Ma már a központok sem bolond-biztosak, és nincsenek megvédve a sokféle hálózati sokk ellen. Egy-egy le-, és visszakapcsoláskor jelentkező induktív rugást nem-mindig bírnak ki.

Mondjuk a többi háztartási elektronika sem ... mert ugye működik (működtetik) a tervezett avulást, és fenntartják a lehető legkisebb ráfordítás gyakorlatát is. Jól is néznének ki a kp gyártók ha pl. minden felszerelt PC550 20 évig üzemelne ... :)
 
előzmény: SLC #1

Nem elérhető SLC

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 757
Mivel nem ismerem teljes körűen a panelek táp részének kapcsolástechnikáját, trafó-dióda-puffer-en nevelkedtem  :)
A hozzáértőktől kérdezném, hogy a manapság egyre gyakrabban előforduló és várhatóan egyre gyakoribb hálózati anomáliák mennyire lehetnek károsak a panelek tápjaira?
-Hálózati feszültség megfutások, tüskék
-Frekvencia elcsúszások
-Rövid időn belül bekövetkező magas számú hálózati kimaradás és visszatérés (kapcsolgatás 1percen belül akár 20-50x is)
Távvezeték védelmek kapcsolgatnak össze vissza manapság  >:(
 
Mert oké, hogy átvált akkura, de az arra van kitalálva, hogy áram elmegy, akkura vált majd fél óra múlva vissza hálózatra...

 

Bezárás
Vendégként csak korlátozottan használhatod az oldalt, ezért javasoljuk, hogy lépj be vagy regisztrálj!
Bezárás
Vendégként csak korlátozottan használhatod az oldalt, ezért javasoljuk, hogy lépj be vagy regisztrálj!