Szerző Téma: Biztonságtechnikai mérnöknek milyen papírokra van szüksége?  (Megtekintve 9978 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Kovács József

  • Szakember
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 132
A tervező-telepítői igazolvány megszerzésének a procedúrája most 2013 márciusban is igaz, mivel most márciusban újítottam meg a papiromat.
Most már csak az a kérdés ,hogy a tervezői papír mit ér mert még a kamarai nyilvántartást is megszüntették, a mérnöki kamarában pedig még a nyilvántartásról nem mondtak semmit :)

Nem elérhető Balint

  • Kezdő tag
  • **
  • Hozzászólások: 11
Szia!

Én is Had- és biztonságtechnikai mérnökként végeztem csak én az Óbudai Egyetemen (régi BMF).

Az igazolvány kiváltását a személy és vagyonvédelmi törvény kamarai tagsághoz kötötte, de ez ellenkezett az EU-s irányelvekkel, így 2012. jan. 1-től a kamarai tagság mint feltétel megszűnt, én további előnyét nem látom.

A tervező-szerelő igazolvány kiváltható a diplomáddal. Ez a törvény szerint feljogosít elektronikus és mechanikus vagyonvédelmi rendszerek tervezésére és telepítésére. Az elektronikus vagyonvédelmi rendszer itt riasztót, CCTV-t, beléptetőt, távfelügyeleti rendszert, stb. jelent, de tűzjelzőt nem.

Egy útmutató az igazolvány igényléséhez: http://www.szvmszk.hu/files/images/Heves/2012/UTMUTATO_-_VT_VS_ig_kivaltasahoz.pdf

Lényegében 11-13 000 Ft-ba fog kerülni (a közjegyzői hitelesítés árától függően). Az első út a postára vezet, ott veszel egy adattovábbítási kérőlapot, azt kitöltöd, elküldöd. Második lépésként a rendőrségen kérsz egy nyomtatványt (vagy le is töltheted) és egy csekket, valamint készíttetsz egy közjegyző által hitelesített másolatot a diplomádról. A nyomtatványt kitöltöd, a csekket befizeted, és amikor megérkezik a büntetlenséget igazoló levél (egy érkezik a rendőrségre és egy a saját címedre is) akkor mehetsz a kitöltött nyomtatvánnyal, a befizetett csekkel és a hitelesített másolattal a rendőrségre, ezeket ott leadod, és majd értesítenek, hogy mikor veheted át az igazolványt.

A diplomáddal sajnos más igazolvány, papír nem váltható ki. Nálunk én 3 évig azt hallgattam, hogy legalább a vagyonőri igazolványt ki lehet váltani, de ez nem igaz, a rendőrségen közölték, hogy ők azt fogadják el ami a jogszabályban benne van, a jogszabályban pedig a biztonságtechnikai mérnöki BSc/MSc egyike sincs.

Egyébként szerintem Ti is tanultatok tűzvédelmet és munkavédelmet. Ezek egyikét sem végzheted sajnos a diplomáddal. Tűzvédelemhez min. tűzvédelmi előadói OKJ, munkavédelemhez pedig munkavédelmi technikusi képzettség kell. Beépített tűzjelző vagy tűzoltó rendszert sem telepíthetsz/tervezhetsz/tarthatsz karban, mert ahhoz tűzvédelmi szakvizsga kell (illetve a tervezésnek vannak további feltételei).

A biztonságszervező I (felsőfokú) és II (középfokú) egy OKJ-s képesítés. Ez egy köztes terület, mert elméletileg mindent tanultál ami a tantervében szerepel, ha esetleg ezek alapján kapnál felmentést a vizsga alól, a vizsgadíjat akkor is ki kell fizetned, ami ha jól emlékszem 45000 Ft körül mozog biztonságszervező I. esetén. A biztonságszervező I. képesítés egyébként elegendő a vagyonőri igazolvány kiváltásához ha elvégzed a 2013. jan. 1-el bevezetett plusz kötelező képesítést, mert ahhoz már sajnos nem jó (a jogszabálytervezetben még benne volt, de valamiért az elfogadott, kihírdetettből kikerült). Ebben az új plusz képzésben nem vagyok teljesen biztos, hogy hogyan is működik, de a többi az így van.

A leírtak a viszonylag friss (még nincs 1 éve) tapasztalataimon alapulnak, így elég határozottan tudom állítani, de azt azért ne felejtsük el, hogy ez csak az elmélet, a gyakorlatban azért nem mindenkinek van papírja arról amit csinál (persze lehet hogy jobban ért hozzá mint akinek van). :)

Üdv: Bálint!


előzmény: Daniel #1

BalintR

  • Vendég
Az igazolvány már régen is 6900 Ft-ba került! A szerencse az, hogy már (2012 januártól) nem kell a beszámithatóságról (vagy miről) igazolást vinni.
A1-es nyomtatványt kitöltve bevinni a rendőrségre, mellékelni a bizonyitvány közjegyző által hitelesitett másolatát, befizetni a csekket, és várni a postást, aki majd egy hónap múlva odaér az igazolvánnyal!
 :)

Szóba került a kamarai tagság lehetősége is, habár sajnos erről sem tudok semmit. Milyen előnyökkel járna a belépés, hogyan tehetem meg?

Szerintem semmi előnye, de lehet hogy tévedek!
Szerintem a kamarai tagdij csak azért van, hogy legyen miből fizetést adni a kamarai tisztviselőknek, a kamarai tisztviselők pedig azért, hogy a pénzt beszedjék! A kör bezárult...
 :(

Nem elérhető klaci

  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 110
Szia Daniel!
Teljesen igazad van. A végzettségedet igazoló diploma alapján megkaphatod az igazolványt, ha a többi feltételnek megfelelsz (hatósági biz.). Emlékeim szerint 3500 pénzt kell csekken befizetned, és a mot kolléga által belinkelt passzust kitöltve bevinned, de ha van ügyfélkapus hozzáférésed, akkor a kérelem ott kitölthető elektronikusan, a pénz utalható, a visszaigazolás az illetékes kapitányság címére e-mailban kérhető. Ez a leggyorsabb intézési mód.
előzmény: Daniel #1

Nem elérhető mot

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 305
Minden papírral (illetve a meghatározott kellékkel) felvértezve be kell menni az illetékes Rendőrségre, mert a tervező-szerelő hatósági bizonyítványt ők állítják ki. Azt hiszem erkölcsi bizonyítvány (vagy már nem tudom hogy hívják) és ez -> http://www.police.hu/data/cms200320/kerelem_nyilatk_A1.pdf kell hozzá.

előzmény: Daniel #1

Nem elérhető Daniel

  • Kezdő tag
  • **
  • Hozzászólások: 5

A Nemzetvédelmi Egyetemen végeztem Had- és biztonságtechnikai mérnök alapszakon, idén januárban. Azóta keresek munkát, sajnos eddig semmi biztos nincs, viszont adódott most egy cég, ami esélyes lehet. Az interjún azt mondták, hogy ha továbblépünk, szükségem lesz a Vagyonvédelmi rendszer tervezői-szerelői papírra, amit egy rövid tanfolyamon 40-50.000Ft-ért megszerezhetek. Én egy kicsit utánanéztem átböngészve a 22/2006. (IV. 25.) BM rendeletet, találtam ezen sorokat:


"(6) Biztonságtechnikai tervező, szerelő képesítésként kell elfogadni a biztonságtechnikai mérnöki, az előkészítéstechnikai mérnöki, valamint villamosmérnöki képzettséget adó egyetemi vagy főiskolai végzettséget igazoló, illetve
a felsőoktatási alap- és mesterképzésben szerzett oklevelet."

Ez nekem azt jelentené, hogy kiválthatom ezt a papírt, az oklevelemmel. Az egyetem befejezése után hallottam volt csoporttársaktól, hogy ilyen-olyan papírt, képesítést kiválthatok, (pl. vagyonőri igazolvány, biztonságszervező), de ezt mindenki csak hallotta, senki nem tudott felmutatni semmilyen bizonyítékot.
 Ezzel kapcsolatban kérném a szíves segítségüket, hogy segítsenek kicsit képbe kerülnöm, ha ezt a vagyonvédelmi rendszer szerelői-tervezői papírt kiválthatom, hol és miképp tehetem meg, és esetleg létezik e még más is ami "jár" a diplomámhoz?

Szóba került a kamarai tagság lehetősége is, habár sajnos erről sem tudok semmit. Milyen előnyökkel járna a belépés, hogyan tehetem meg?

Bármilyen tapasztalatot, ötletet szívesen vennék, sajnos semmilyen konkrét információkat nem találtam az interneten, ami a segítségemre lehetne.

Szíves válaszukat előre is köszönöm!  :)

Üdvözlettel:

Molnár Dániel

 

Bezárás
Vendégként csak korlátozottan használhatod az oldalt, ezért javasoljuk, hogy lépj be vagy regisztrálj!
Bezárás
Vendégként csak korlátozottan használhatod az oldalt, ezért javasoljuk, hogy lépj be vagy regisztrálj!