Szerző Téma: Mennyire használhatók a CO-riasztók?  (Megtekintve 6560 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető KBela

  • Szakember
  • Kezdő tag
  • *****
  • Hozzászólások: 39
0
A márkából, érzékelő típusból, esetleg árból azért lehet szerintem következtetni a megbízhatóságra.

Amennyire én tudom (és ezt nagyjából a lenti link is alátámasztja) jelenleg két típus van főleg elterjedve, a lentiekből látszik talán az is, hogy melyiket kell választani ha minőséget, és melyiket ha olcsót szeretnénk.

félvezetős adszorpciós: kerámia henger felületére félvezető réteget visznek fel, a henger két végén mérik a réteg vezetőképességét, az érzékelendő gázt megköti a réteg, a gázok hatására megváltozik a vezetőképesség. Közepes érzékenység, nagyobb az esély a téves riasztásokra, mivel többféle gázra is riaszt (nem egyértelmű, hogy melyikre). Érzékenysége hő- és nedvességfüggő, viszonylag olcsó.

 elektrokémiai cellás: hasonlóan működik a félvezetőshöz, elektrolit zselé gyűjti magába a gázokat, aminek a begyűjtött gázok hatására megváltozik a vezetőképessége. Nagyon érzékeny, megfelelő szelektivitás, alacsony energiaigény. Az elektrolit zselé telítődik a begyűjtött gázzal, így élettartama alacsony (max. 5 év). Kisebb (30-60mp) reakcióidő. Drágább.

Jelenlegi fejlesztési irány: optikai: IR LED adó-vevőből áll, az adó és a vevő átlátszó optikai lencsén keresztül látják egymást, a lencse felületét olyan anyaggal vonják be, ami normál esetben átlátszó, az érzékelni kívánt gáz hatására viszont elszíneződik (csökken a fényáteresztése), a felvitt rétegnek megfelelő gázt képes érzékelni. Gyors, kis mérési hiba, megbízható, nagy szelektivitás. Drága, rövid élettartam.
 
előzmény: L. Pásztor #21

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
0
Azt írja a pdf-je h lifetime battery ... érdekes ... és own developped sensors ... azaz saját fejlesztésük.
------
Fiam nemrég fejezte be diploma munkaként egy saját komplett Home-Control rendszert.
Szines érintőkijelzős központi egységgel, és 3 db szobákba kihelyezett bluetooth-os egységgel, mindegyikben hőfok, páratartalom és CO szenzorral. A szenzorok véletlenül Honeywell-esek, és 4 lábuk van, a legutóbbi fejlesztésűek (és q...a drágák). A láb közül 2 láb közti ellenállás változik a gáz koncentráció függvényében. A másik 2 lábon közel 20mA-es folyamatos fűtést kell alkalmazni ... nem egy elemes készülékbe való. Happy-end -ként doksija azt írja, h lehet felfűtés nélkül is ... de akkor eléggé lecsökken az érzékenysége ... ennak apropóján azt is írja, h 3%-os élettartama 2 év, utána rohamosan csökken az érzékenysége, amit "szoftveresen" szoktak kompenzálni (gondolom ki-hogy) !!!

Kicsit zavaros ez nekem ... nagy a ködösítés CO érzékelés ügyben ... Nem mélyedtem bele, de asszem ez a CO érzékelés is kb. annyira lehet egzakt, mint amennyire egzakt egy 2-3eFt-is infra érzékenysége, ingerküszöbe.


előzmény: tomat5 #20

Nem elérhető tomat5

  • Teljes tag
  • ***
  • Hozzászólások: 59
0
Üdv.
Szerintem azért nem lehet elemet cserélni, mert mire lemerül az elem a szenzor is "elhasználódik" benne.
előzmény: Ryki #19

Nem elérhető Ryki

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 317
0
Most vettem nem rég 2 db XC70-es érzékelőt itthonra.
Vicces hogy még a nagyobb szakáruházakban 14-15e ft körüli összegekért mennek, a riasztó***.info-nál 7e+áfa.
Ja és 7 év jótállással. Egy dolgot furcsállottam rajta hogy az elem egyáltalán nem cserélhető benne. 

előzmény: bcslaci #18

Nem elérhető bcslaci

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 672
0
Csak fejlődik a technika már 7-10 év élettartamú érzékelő is létezik
http://www.homesafety.honeywell.com/prodxseries.html

Nem elérhető eXtra

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 509
0
Itt egy régebbi, tavalyi cikk, de sajnos ez sem tartalmaz felsorolást gyártmány és típus szinten:

Az 1. hozzászólás(om)ban szereplő link minden infót tartalmaz[/size][size=78%]! ;)[/size]
előzmény: L. Pásztor #12

Nem elérhető Lacy

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 562
0
mondjuk a hirado.hu hogy kié mié és mennyire érzik sajátjuknak a pártatlan tájékoztatást... dejezmán a politika...
előzmény: L. Pásztor #15

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
0
Igen, most tenyleg megvan.
De mintha rovidebb lenne ... hianyolom belole annak a szervezetnek a nevet es a linket, ahol mutattak melyik gysrtmanyokat vizsgaltak akreditalt laborban, es milyen eredmennyel. Ra is kattintottam a linkre, de ez a szutyok androidos tablet eleg rosszul jelenitette meg.
De tegnap este meg ott volt, ma reggel asztali gepen mar csak uresseg latszott.

előzmény: Lacy #14

Nem elérhető Lacy

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 562
0
nem tűnt el.. legalábbis én most kattintottam rá és megvan :)
előzmény: L. Pásztor #12

Nem elérhető balusecurity

  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 499
0
Az szép arány 10/9. És az a baj a hipermárketekben is árulják.azt meg is veszik páran.Legnagyobb gond hogy engedik az ilyent árulni ami gagyi.nem számít az ember élet sajnos.
előzmény: L. Pásztor #12

 

Bezárás
Vendégként csak korlátozottan használhatod az oldalt, ezért javasoljuk, hogy lépj be vagy regisztrálj!
Bezárás
Vendégként csak korlátozottan használhatod az oldalt, ezért javasoljuk, hogy lépj be vagy regisztrálj!