Szerző Téma: konnektorra kötés  (Megtekintve 15835 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
Re:konnektorra kötés
#47 2014. Január 27. - 10:07:24
0
Nálam is ott volt a smiley ...  :)
előzmény: klaci #46

Nem elérhető klaci

  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 110
Re:konnektorra kötés
#46 2014. Január 27. - 09:34:37
0
3. Klaci:
Ha Te is úgy értetted ahogy én: ... még nem hallottam róla, h valaki otthon levágta volna a tűzhely (nem emléxem, talán piskótának hívják?) dugaszát, és beforrasztota volna egy kötődobozba ...  De felemelt fejjel és büszkén vállalom: ha nem lennék lusta rá, elvakult forrasztás-párti lévén tőlem még ez is kitelne ...  :)

előzmény: Lacy #44

Teljesen úgy értettem, ahogy szándékodban állt. Én azonban a villanytűzhely fűtőszálának problémájára kívántam felhívni a figyelmed, lévén ahhoz is valamilyen úton módon el kell juttatni az áramot. Nos ez lágyforrasztásos technológiával enyhén szólva is körülményes két okból:
1./ a cekasz  nem forrasztható lágy forrasszal (vagy hiányos a tudásom  :-[ );
2./ nem lenne tartós a lágyforraszos kötés 250 oC -on.
 :D :D :D
Viccet félre téve.
Úgy gondolom, hogy minden technológiának meg van a maga helye, az, amire kifejlesztették.
Azt hiszem abban egyetértünk, lehet bármilyen csodálatos technológia, ha azt sz@rul alkalmazzák, akkor abból selejt lesz. Te is írtad, hogy "jó forrasztás", én is írom jó csavaros-, sajtolt-, keményforrasztott-; "bedugós-" kötések a megfelelő módon, helyen alkalmazva, az előírt eszközökkel (6A; 10A; 16A) semmiben nem maradnak el egymástól. Természetesen vannak határterületek, ahol a kivitelező szíve joga, hogy azt használja, amelyik neki szinpatikus és meg vannak hozzá az eszközei, ugyanakkor olyan is van, ahol ezek egymással nem helyettesíthetők.
Egyébként amire reagáltál csak poén akart lenni.  :)
 

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
Re:konnektorra kötés
#45 2014. Január 25. - 10:48:25
0
Urak ! Olvassuk végig kicsit figyelmesebben egymás írásait, mert így elbeszélünk egymás mellett !
És most nem rugózni akarok rajta, csak tenném picit helyre dolgokat ... melyekben személyes tapasztalataim révén biztos is vagyok.

1. Lacynek:
Leírtam egy 90-es évek elejei, új ház villanyszerelési procedúráját. Ennek kapcsán konkrét hálózati elrendezést írtam, melyet most köd-oszlatás céllal kirészletezek:
Ezek szerint bejött valahonnan az utca végére 3x20kV. Ott volt egy leágazás, a többi ment tovább. A leágazás után egy szakaszoló, majd egy 20kV/0.4kV-os trafó. A trafó mellett az egyik dobozban újabb szakaszoló és 3 db késes biztosíték. A biztosítékoktól elmenő ment lefele ment (az alacsonyabban lévő karókon futó 0.4kV-os) karókra. A végétől számított 3-ik karóról volt egy leágazás, mely ráment 3 db (emlékezetem szerint) 63A-es olvadó biztire. A bizti után 3 leágazás, melyből egyik az enyém volt, másik a szomszédomé, harmadik a szemben lévő házhoz ment az úttest felett. Azaz a biztosítékokon CSAK 3 ház lógott ! Az én bejövőm pedig 3x25A volt, több a megszokottnál, így fizettem is érte annó elég rendesen ...
Lényeg a lényeg: a régi szerelésű, kertvárosi-családi házas-stb. hálózatok karóin az volt a divat, h a 0.4kV-os gerinc minden 1-es, 2-es vagy 3-as leágazás-csoportját olvadó biztivel védték, melynél abból a kivitelből (úgy tudom) nem volt 63A-nél combosabb ...
Belvárosi környezetben már régen is az előzőektől teljesen eltérő volt a hálózatépítési koncepció, melyet sem akkor nem ismertem, sem azóta nem foglalkoztam vele ... így ez passz.

2.  Komi:
Teljesen igazad van, visszakapcsoló automatika 20kV-os hálózatok alatt régen sem volt, most sem lenne értelme, és valószínűleg most sincs ... Késes biztik tudomásom szerint is csak szakaszolók és trafók környezetében voltak, azaz csak szakaszokat védtek.

3. Klaci:
Ha Te is úgy értetted ahogy én: ... még nem hallottam róla, h valaki otthon levágta volna a tűzhely (nem emléxem, talán piskótának hívják?) dugaszát, és beforrasztota volna egy kötődobozba ...  De felemelt fejjel és büszkén vállalom: ha nem lennék lusta rá, elvakult forrasztás-párti lévén tőlem még ez is kitelne ...  :)

Forrasztás kapcsán egy poén régről: abban az időben még MO-on nem-igen ismerték a zsugorcsövet ...
Egy ismerősöm kicsit később épített házat, ahol kérte h én tervezzem meg neki a hálózatot, mert az akkori kor-szellem szerint 1 szobában, max. 2 dugalj volt, és később kellett még 5 db hosszabbító...
Amikor épült, vittem  zsugorcsövet, h azzal szigeteljenek. Megmutattam, h hőlégfúvóval hogy működik a zsugorcső. Haver másnap telefonál, h villaszerelők ki vannak akadva, mert szar amit adtam, összeégetik a kezüket, és csak elb..ák vele az időt, és itt akarják hagyni a félkész melóval ...
Mikor kimentem, az egyik droid benzin lámpával épp égette szénné a forrasztott kötésre húzott zsugorcsövet ...  :)
Az is igaz, abban az időben az építőiparban dolgozgató, minden valamire való brigád reggeli gyülekező helye a legközelebbi kocsma volt ... 


 


előzmény: Lacy #44

Nem elérhető Lacy

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 562
Re:konnektorra kötés
#44 2014. Január 24. - 23:44:21
0
hát ja
saját tapasztalás :)
egyszer leáramtalanítottuk a fél hegyoldalt a Szépvölgyi úton :D
A dolog úgy történt, hogy egy szirénának kellett kifúrni szépen a  sarokból amenyó alatt kezdtük is, a fene gondolta volna, hogy ott megy a méretlen fővezeték.  ::kalapal::
A fúrószár meg csinált egy szép zárlatot, és nem csak a ház közös 63A-s biztije ment ki de a szürke szekrényben az utcán is elszállt a 160A-s bizti NKI késes, és marhára nem volt az egész környéken áram :)
Vettem egyet hamar de aztán mire visszaértem jött az ELMÜ, mivel a szakik elmondása szerint kb 50 telefont kaptak ! és hamar ki is cserélték.
Na erről ennyit hogy nincs rajta több lakás vagy ház. :)

Nem elérhető Komi

  • Szakember
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 134
Re:konnektorra kötés
#43 2014. Január 24. - 22:13:27
0

Nem a karon van, inkább a transzformátorszekrényben.
Késes olvadóbiztik védik a szakaszokat.
Visszakapcsoló automatika inkább nagyobb feszültségszinten jellemző
(legalábbis régebben így volt)

Hol lattal Te olyan karon levo olvadobiztit, melyen 34 lakas arama folyt vagy folyik at?
A regi,  karon levo biztik eseteben 1 max 2 leagazas ment a biztikrol. Nem-igen volt tobb leagazas csaladi hazas korzetben.
A 34 lakasnak mar kulon szakaszolot,  vedelmet, es soxor visszakapcsolo automatikat szoktak tenni.
De ebben nem vagyok majer, majd megmondja egy vastagaramos . . .
előzmény: Lacy #41


Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
Re:konnektorra kötés
#42 2014. Január 24. - 21:54:25
0
Hol lattal Te olyan karon levo olvadobiztit, melyen 34 lakas arama folyt vagy folyik at?
A regi,  karon levo biztik eseteben 1 max 2 leagazas ment a biztikrol. Nem-igen volt tobb leagazas csaladi hazas korzetben.
A 34 lakasnak mar kulon szakaszolot,  vedelmet, es soxor visszakapcsolo automatikat szoktak tenni.
De ebben nem vagyok majer, majd megmondja egy vastagaramos . . .
előzmény: Lacy #41

Nem elérhető Lacy

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 562
Re:konnektorra kötés
#41 2014. Január 24. - 21:24:46
0
de nem..
a
Idézet
azaz pl. a régi, közterületi villanykarókon) lévő 60-100-160A-es (lomha) biztik is  elszállhatnak
leginkább amiatt szállnak el, hogy adva van 1 lakás a sokból, ahol keletkezik zárlati áram.
És ugyanazon a lomha 80-100-120A-s biztin közben még átalfolyik a többi 34 lakás normál árama is, ami úgy nagy általában a névleges biztosított áram fele 3/4-e de lehet több is ünnepek elött meg nagymosás idején.
Szóval ehhez képest egy kisebb zárlati áram is már lazán veregeti kifelé a nagy és lomha biztiket.


előzmény: mountainman #40

Nem elérhető mountainman

  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 385
Re:konnektorra kötés
#40 2014. Január 24. - 13:50:17
0
Korrekt okfejtés. :)
előzmény: L. Pásztor #38

Nem elérhető klaci

  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 110
Re:konnektorra kötés
#39 2014. Január 24. - 10:31:37
0
Én előttem változatlanul csak a (jó) forrasztásnak volt-van-lesz becsülete ...

előzmény: mountainman #34

Villanytűzhely?  :)
(Bocs! Nem tudtam kihagyni.  :-[ )

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
Re:konnektorra kötés
#38 2014. Január 24. - 09:25:11
+1
Yessss,  ezt mondták akkor kifogásként a villanyszerelők.
Ami belegondolva nem is akkora hülyeség. Nem vagyok "vastag-áramos" nálam a TTL (5V) szinten szocializálódott villmérnök számára a 24V már nagyfesz :) Mivel kérték itt, h a villanyszerelős dolgokat is részletezzük, ezért két esetre nézve:

1. Gagyi hálózatban lesz egy totális zárlat, ami szar drótokon és kötési rendszereken alakul ki. A viszonylag nagy (pár Ohmos) körben létrejön mondjuk 40-60-80 A zárlati áram. Ekkor leveri a lakás kismegszakítóját, oszt annyi. Mondjuk MO-on ez az átlag.
A még rossszabb (sok ilyen is van sztem) hálózati körben (pár 10 Ohm), már nem alakul ki elég magas zárlati áram ahhoz, h leverje a helyi kismegszakítót, és a legnagyobb ellenállású hely (pl. rossz kötés, kapcsoló, villásdugó) elkezdi felvenni a rajta átfolyó áram miatt a teljesítmény nagy részét, és ott elkezd (kötés, v kapcsoló) vadul melegedni. És hamarosan kialakul a hálózati (lakás) tűz.

2. Egy normális hálózat körében viszont (pár század Ohm) extrém nagy zárlati áramok alakulnak ki. Ez lehet több száz Amper is ...  Ekkor lever a ház elején lévő kismegszakító(k), de a hatalmas áramlökés miatt egy szinttel feljebb, (azaz pl. a régi, közterületi villanykarókon) lévő 60-100-160A-es (lomha) biztik is  elszállhatnak. Részemről el tudom képzelni, és nagyon gyanítom is, h hasonló okokból egyszer elő is fordult velünk, amikor a garázsokhoz hátramenő földkábelt egy kert-átrendezéskor egy nagyeszű emberke ásóval elcsapta ...

-----------
Nem vagyok naprakész vastagáramos, így elszörülködve olvasom, h tisztességes kötések helyett milyen szutykokkal kenegetik be a sorkapcsok belsejét ...  Azt elhiszem, h szabványos, mint joghurtban a guargumi, de h szerintem agyatlan egy megoldás ... az biztos.
Én előttem változatlanul csak a (jó) forrasztásnak volt-van-lesz becsülete ...
   


előzmény: mountainman #34

Nem elérhető tasi1463

  • Újonc
  • *
  • Hozzászólások: 3
Re:konnektorra kötés
#37 2014. Január 24. - 08:22:46
0
Uraim,a pasztában mikron méretű keményfém részecskék vannak, amelyek a keletkező oxidréteget átbökve (rugós kötőelemek!) biztosítják a megfelelő kötést. ezért tilos a pasztának kézzel,bőrrel érintkezni!(bekerülhet a szervezetbe) tasi_elektronikai műszerész,szevasztok!
előzmény: papppapa #30

Nem elérhető mountainman

  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 385
Re:konnektorra kötés
#36 2014. Január 24. - 07:51:54
0
Meg lehet így is!

Nem elérhető mountainman

  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 385
Re:konnektorra kötés
#35 2014. Január 24. - 07:46:59
0
ÉGÉS!

Nem elérhető mountainman

  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 385
Re:konnektorra kötés
#34 2014. Január 24. - 07:41:28
0
zárlat esetén a sodrott réz miatt majd akkora zárlati áram fog nálam kialakulni, h kib@ssza a karón is a biztit.

 :o ?
előzmény: L. Pásztor #26

Nem elérhető mountainman

  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 385
Re:konnektorra kötés
#33 2014. Január 24. - 07:38:40
+1
Na szóval tulajdonképpen mindent leírtatok.
De valószínűsítem, hogy a képen látható univerzális wago égését az okozta, amit "tanult kollegám sem tudott megoldani több mint egy órán keresztül.
Mégpedig az, hogy annak a nyamvadt wagonak 90 fokban kell kinyitni a fülét!
Mert ha csak félig nyílik ki, akkor nem engedi be a rögzítőfelület alá a vezetéket!
Ettől aztán lesz egy icipici felület, amin csordogál az áram, mondjuk egy riasztó felé, de ha egyszer rákerül 10A, akkor sajnos ez történik.
A 3 fázis ilyet nem csinál, ott pont az a lényeg, hogy egy nulla vezetőn mehet mondjuk 3X10-akármennyi amper. Normál esetben 5X1,5 mm vezetéket 3X10  amperra illik biztosítani és vígan elmegy rajta 6kW, persze a vezetékhossz figyelembevételével.
Mellesleg pár éve voltam ügyfélnél ügyeletben mint Pr...c, ahol állítólag a riasztó miatt gyulladt ki a falépcső alatti biztitábla, úgy hogy már a lépcső is égett.
Mondanom sem kell, volt réz alu sodrott merev szigszalag stb.
Egyetlen ép kötés volt, egy sorkapocs, amin a risaztós kolléga bekötötte a központot.
Ha megtalálom a fotót, feltöltöm.
De a múltkor egy kamrában kellett biztitáblába kötni a riasztót, amiben szét volt égve a nullasín.
Természetesen ilyenkor ügyfélnek szólni kell, valamint fotó geotaggingel, a többi már nem a mi sarunk.
A konnektor meg adja magát, ha gagyi akkor dugvilla, ha korrekt módon alá lehet kötni, akkor meg úgy is jó.
Persze a dugvilla esetében nem árt a távfelügyelet, max 5 perces ac hiba beállítással.
A forrasztott kötéssel nincs baj, csak éppen roppant nehéz rámérni, meg hozzákötni plusz vezetéket.
A wago, de még a tracon is teljesen megbízható és könnyen mérhető és javítható kötés, megfelelően
kialakított vezeték védelemmel. Mert az a k.... kismegszakító, nem azért van, hogy csak zárlatnál kapcsoljon le. De azért a villanyszerelés is egy szakma, főleg ha nem csak lakásról beszélünk.
Ott is kell tudás, anyagismeret, tapasztalat.
De ma már okj-s villanyszerelő is van, tehát minimális idő alatt tanulják meg azt, ami régen 3 év volt alapból.
Mondjuk a riasztós okj sem különb, ahol minden elektronikai alapismeret nélkül lehet Valaki elektromos szakember.
Hirtelen ennyi.
Szép napot Mindenkinek!

előzmény: papppapa #32

Nem elérhető papppapa

  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 213
Re:konnektorra kötés
#32 2014. Január 23. - 20:28:07
0
Akkor oszlasd el a ködöt legyél szíves elvégre ez lenne a fórum feladata.
Előre is köszönettel
előzmény: mountainman #31

Nem elérhető mountainman

  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 385
Re:konnektorra kötés
#31 2014. Január 23. - 20:03:11
+1

"Tök jó, hogy olyanról írunk amihez nem értünk :P
Nem hiszem, hogy nincs itt villanyász :o "

De van, jókat mosolygok! ;D


Nem elérhető papppapa

  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 213
Re:konnektorra kötés
#30 2014. Január 23. - 19:13:48
0
Valszeg a paszta az oxidáció veszélyét hivatott csökkenteni .... meg az hogy a levegő nedvessége miatt ne tudjanak egymással vegyi reakcióba lépni ....
előzmény: bcslaci #29

Nem elérhető bcslaci

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 672
Re:konnektorra kötés
#29 2014. Január 23. - 19:05:52
0
A rézpaszta idézőjelben volt! A wago leírta az elvárt szerelési technológiát az általa kifejlesztett kötőelemre -de ugye ott biztos tiszta hülyék vannak, meg marketing, mert el kell adni az a cuccot is a fecskendőben - egyébként mindenki úgy szerel ahogy akar.
előzmény: BalintR #27

Nem elérhető papppapa

  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 213
Re:konnektorra kötés
#28 2014. Január 23. - 18:00:16
0
Lényegre tapintottál .
előzmény: BalintR #27

BalintR

  • Vendég
Re:konnektorra kötés
#27 2014. Január 23. - 17:22:37
0
Bocs, hogy beleugatok, de a kedvetekért szétszedtem egy eredeti WAGO-t. Ezután már nem kell olvasgatnom a rézpasztás marhaságokat ugye?
 :(

Nem elérhető L. Pásztor

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 922
Re:konnektorra kötés
#26 2014. Január 23. - 16:48:08
0
A forrasztott kötés tényleg nem szabványos, viszont messze az a legjobb ! Olyan ez, mint manapság a RoHs, azaz az ólmos kontra ólom nélküli forrasztás...

Anno első házamnál megjött a villanyszerelő banda, és mikor megállt a platós Barkas, rájuk szóltam, h az alu drótot ne merjék levenni a platóról ...
Eléjük tettem a kb. 200m2-es ház általam leskiccelt kapcs. rajzát, és mindenhol 6x1.5 mm2-es sodrott réz vezetővel csináltattam meg a villanyszerelést. A 4 fős brigád az elején kb. fél napot csak engem szidott, soknak először volt a kezében páka. (Akkor még lehetett sodrott rezet forrasztani). Aztán fél nap kellett, még megérteték, h azért kell 6 szál, mert 1 a fázis, ami éjjel-nappal megy (hűtők, riasztó, telefonközpont, stb) 1 drót a nulla, egy a föld, és van 3 kapcsolt fázis, amit a bejárat mellet egy főkapcsolóval, otthonról elmenetelkor le lehett kapcsolni, így a bedugva felejtett hajsütővas, vasaló, kávéfőző, stb. nem gyújt ki semmit, és lámpa sem marad égve sehol. Sokáig terveztem, h a PGM-mel kapcsoltatom fel-le az áramot ... de mint a nagy tervek általában ez sem valósult meg, mert hamarabb elköltöztem onnan.

Egyébként az átadásnál a fülem hallatára mószeroltak be a DÉMÁSZ-nál, így eleve kekeckedéssel nyitottak,  mert hogy zárlat esetén a sodrott réz miatt majd akkora zárlati áram fog nálam kialakulni, h kib@ssza a karón is a biztit. :) Fél órát hümmögtek, fejcsóváltak, de a végén bekötötték az órát és aláírták.

Ennyit (az akkori) villanyszerelőkről ...


előzmény: vg #25

Nem elérhető vg

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 113
Re:konnektorra kötés
#25 2014. Január 23. - 15:50:33
0
Tök jó, hogy olyanról írunk amihez nem értünk :P
Nem hiszem, hogy nincs itt villanyász :o

Ettől függetlenül én úgy tudom, hogy:
- forrasztott kötés 230/380V oldalon nem szabványos
- Sorkapocs tűzet már láttam 4-et saját szemmel (fellazuló kötés, elmelegedés a teljesítmény felvétel hatására)- mindegyik külső 60/75/100-as dobozban volt elkövetve, a kábel minden esetben 1 eres PVC borítású volt, a doboz úgyszintén éghető és fölötte papír tapéta, így én ahol lehet csak kismegszakító oldalról firtatom a sorkapcsot (ha valóban folyhat 5A és fölötte, értelemszerűen nem a riasztó n*10mA-rére gondolok)
- WAGO és aluminiumot elfogadom nektek, hogy pasztával kell, szerencsére csinálnom még nem kellett, így nem is tudtam/tudom.

Nem elérhető SLC

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 757
Re:konnektorra kötés
#24 2014. Január 23. - 10:36:47
0
WAGO hamisítvánnyal vantele a piac.. azolcsók szarok.
Alu + WAGO illik bele "rézpasztát" nyomni a jobb kontakt miatt.

előzmény: vg #17

Nem elérhető Lacy

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 562
Re:konnektorra kötés
#23 2014. Január 23. - 09:27:29
0
ú népek mit össze nem rágódtok ezen.
Ráadásul a mi eszközeink fogyasztása olyan csekély, hogy nagyjából 1000 év alatt sem fog olyasmi problémákat generálni, amit egy nagyobb áramfelvételű fogyasztó tud akár pár hét alatt.
ami egyedüli probléma ahogy én látom, ha a kötődobozban kell megkötni a tápot, és ott vannak már ugye mindenféle vegyes kötések, amik végén nem tudjuk mi és mennyit fog fogyasztani.
Ha biztosra akar menni ilyenkor valaki, akkor nem a meglevő kötésbe teszi a riasztó vezetékét sokadiknak, hanem én úgy csinálnám, hogy egy vezetéket kiválasztok, ha lehet az legyen a réz, és azt megcsapolva akár simán blankolva és ráforrasztva akár sorkapocs, beköt.
Az ilyen csavarós vagy szorítós wago és társai nálam a fos kategória + egyenlő az életveszéllyel.
A leg leg az amikor egy tök jól kinéző villanykapcsoló konnektor családot látok, és azért nem vettem meg pl, mert mind ilyen szorítós szarokkal rögzítette a vezetékeket.
És kacagva ráírták gogy 10- vagy 16 amper.
Az a milliméter tizede sincs rugós rézlemezke? hát nekem is komolyan kacagnom kell. venni meg nem.  :o  8)

Nem elérhető bcslaci

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 672
Re:konnektorra kötés
#22 2014. Január 23. - 08:59:19
0
a réz illesztésének módjára aluminiummal
1 , sorkapocs
Ha rézből van a sorkapocs ugyanolyan sz@r lesz, mint összetekerve

2 , nem univerzális wago mert az a felületén fogja és nem körömmel mint a hagyományos
hahaha, mitől nagyobb itt a felület?   http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d5/Wago_innen.jpg

2 , hagyományos wago
ez hitvita a villanyszerelőknél is mint nálunk a Paradox vs DSC :D, paszta nélkül aluhoz egyik WAGO (vagy más gyártó ilyen rendszerű kötőeleme) sem megfelelő

3 , kadmiumozott toldó
ilyenhez nem volt szerencsém, így lehet jó
vagy -vagy-vagy

Aluminium- aluminium toldásra :

1 , Hagyományos wago

paszta nélkül aluhoz egyik WAGO (vagy más gyártó ilyen rendszerű kötőeleme) sem megfelelő

2, csavarható toldó a kupakos
ez igen, mivel nem réz

3, sorkapocs
Ha rézből van a sorkapocs sz@r lesz

4 , egymással nagyon szorosan fogóval összetekerve]4 , egymással nagyon szorosan fogóval összetekerve
Jó lesz, de nem szabványos úgy tudom
vagy vagy vagy
előzmény: papppapa #21

Nem elérhető papppapa

  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 213
Re:konnektorra kötés
#21 2014. Január 23. - 08:38:14
0
A múltkor hasonlóba futottam bele , milőtt összekötöttem két villanyszerelő szakit megkérdeztem akik ezt mondták a réz illesztésének módjára aluminiummal
1 , sorkapocs
2 , nem univerzális wago mert az a felületén fogja és nem körömmel mint a hagyományos
2 , hagyományos wago
3 , kadmiumozott toldó
vagy -vagy-vagy

Aluminium- aluminium toldásra :

1 , Hagyományos wago
2, csavarható toldó a kupakos
3, sorkapocs
4 , egymással nagyon szorosan fogóval összetekerve
vagy vagy vagy


előzmény: bcslaci #20

Nem elérhető bcslaci

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 672
Re:konnektorra kötés
#20 2014. Január 23. - 08:28:05
+1
És miért nem volt korrekt, ha egyszer univerzális? Hmm?

Valószínűleg egy dolog hiányzik onnan (a vezetékvég megfelelő kialakítását feltételezve) az a paszta ami nélkül felelősségtudattal rendelkező egyén nem dugdos be alumínium vezetékeket réz kötőelembe.

http://elektroexpressz.hu/spd/unas_949260/MX-WAGO-99-074-Alu-Plus-Kontakt-paszta-Alu-paszta-

Ja és az is kérdés, hogy valóban WAGO vagy valami olcsó utángyártott kínai sz@r, aminek semmi köze az eredetihez, de a többség azt veszi, mert óccssóóó és utána néz mint a birka, mikor szenesedik.
előzmény: papppapa #19

Nem elérhető papppapa

  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 213
Re:konnektorra kötés
#19 2014. Január 23. - 06:18:54
0
Most tűnt fel hogy a null vezető wago-ja  más tipus mint a fázisé és a földé .A null vezetőé univerzáis ami nem késés belsejű hanem szorítós mert a sodrott erű kábelekhez is jó .Ez így nem volt korrekt mint a képen is látszik .
előzmény: vg #17

Nem elérhető handras

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 167
Re:konnektorra kötés
#18 2014. Január 23. - 05:55:49
0
Szerintem a wago belsejében is réz van ami ugye hozzá ér az alumíniumhoz.

Nem elérhető vg

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 113
Re:konnektorra kötés
#17 2014. Január 23. - 05:49:54
0
Vagy egyszerűen szar volt a WAGO és nem fogta valamelyik szálat rendesen és ettől elmelegedett. 99%-hogy nem szerelői hiba, hacsaknem 1mm-t fogott csak a WAGO. Ez egy szabályos és szabványos kötés- szerintem. Emiatt nem vehető elő a kötést végző egyed ( a fenti kivételtől eltekintve). 8)
(mondjuk az a szig.szalag nem tudom mi ott a háttérben és azis érdekes, hogy az egyetlen különböző WAGO füstölt el. Itt érdekes lehet még a biztosíték/WAGO terhelhetősége is)
előzmény: papppapa #16

Nem elérhető papppapa

  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 213
Re:konnektorra kötés
#16 2014. Január 22. - 22:21:43
0
Érdekes hogy a null ág égett szét .szerintem 3 fázisú lehetett a rendszer és a központi nulla egy esetleges kontakt hiba miatt "elment"vagy megnőtt az ellenállása aztán ennyi .Esetleg csak az alu miatt megnőtt az ellenállása , ennek azért hangja is kellett hogy legyen már a leégés előtt de legalább volt falfűtés .
előzmény: jachner #15

Nem elérhető jachner

  • Kezdő tag
  • **
  • Hozzászólások: 42
Re:konnektorra kötés
#15 2014. Január 22. - 21:43:24
0
gondolom ha úgy döntök h a konnektorba kötöm direktbe wagóval és az a szar tűzet okoz, engem vesznek elő... akkor már nyugodtabban alszok a villásdugóval.
ok tudom a képen alu vezeték van, de ha ez van akkor ez van.
előzmény: vg #8

Nem elérhető Lacy

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 562
Re:konnektorra kötés
#14 2014. Január 22. - 21:02:57
0
remélem :)
előzmény: papppapa #12

Nem elérhető papppapa

  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 213
Re:konnektorra kötés
#13 2014. Január 22. - 21:02:48
0
Nekem konkrét esetem volt amikor a villanyász pusztán vezeték spórolásból az álmenyó felett belekötötte a klíma kábelébe a helyett hogy a betáp szekrényig vitte volna a vezetéket .Kb 5 fm plusszban .Aztán amikor már 4 szer voltám  6+Áfa-ért üvegbiztit cserélni akkor a tulaj elintézte az átkötést sos-ben .Sajnos azóta nem kellett mennem cserélni .
előzmény: r2d2 #10

Nem elérhető papppapa

  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 213
Re:konnektorra kötés
#12 2014. Január 22. - 20:59:19
0
Bocsi időnként fel kell lapoznom az Értelmező kéziszótár-t de tökéletesen igazat adok neked , már amennyiben jól hámoztam ki a lényeget .
előzmény: Lacy #11

Nem elérhető Lacy

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 562
Re:konnektorra kötés
#11 2014. Január 22. - 20:50:58
0
ajaj messze van ez a való világtól (már nem az rtl-étől :) )
ha lehet akkor a fali kötődobozba köt a nép, aaz a konnektoros dolog inkább kényszermegoldás.
De ammyira nem szabálytalan, hiszen elég gyakori hogy egy konnektoraljzatból megy pl egy másikba át a vezeték duplán van ugye a csavar alatt a derót.
Itt annyi a különbség hogy nem a falba megy vagy csak egy kicsit :) utána előjön onnan a riasztó miatt.
Az a szépséges elképzelés, hogy a villanyos ember húzzon ki új drótot a riasztónak, ráadásul külön biztosítékkal, az szép álom
Nekem már ment el szerelésem amiatt hogy a villanyszer józsiúr.. nem volt hajlandó a riasztónak bevésni a csöveket a falba a felújításkor( noha előre le lett tárgyalva hogy ez is az ő dolga lesz), de mivel össz vissz 2 hét volt a bót teljes reinkarnációjára a tulaj meg megkérdezte hogy mi be tudjuk-e vésni a csöveket, mindezt hétfőn a kezdés napján délelőtt, úgy hogy arra a hétre már tele volt a naptáram, így mondom hogy nem.
Erre mi történik?
Nem a villanyszerelőt rúgta úgy ..csán hogy repüljön, hanem helyettem keresett egy egeret aki otthon malmoz mert baromira ráért ha másnap már tudott kezdeni vésni falat.
Monnyuk én akkor sem véstem volna mert nekem nem ez a munkám, de nekem is van villanyész barát aki megcsinálta volna na de az sem így másnapra...
na kicsit elkalandoltam :)
előzmény: r2d2 #10
« Utoljára szerkesztve: 2014. Január 22. - 21:01:35 írta Lacy »

Nem elérhető r2d2

  • Szakember
  • Teljes tag
  • *****
  • Hozzászólások: 92
Re:konnektorra kötés
#10 2014. Január 22. - 20:35:33
0
Elméletben, nem úgy van, hogy aki nem villanyszerelő / villamosmérnök, az hozzá sem nyúlhatna a 230V-os hálózathoz ?

Elektronikus vagyonvédelmi papírral, csak gyenge áramot lehet buzerálni nem ?

Meg persze, ha csak rákötöd direktbe a konnektorra és nincs neki külön megszakítója, ha vmi zárlat van, elmegy a fél házban az áram, akkor kit fognak elő venni ?

Vagy, ha az összekötött konnektorba teszi az ügyfél a 2500Wos fúrógépet, ami leülteti az elektromos hálózatot és pl kimegy a bizti a riasztó trafóba, akkor kimentek ingyen hibát javítani ?

Nem kötekedni szeretnék, csak kíváncsi vagyok, hogy ti hogy oldjátok meg a dolgot, mert pl én, soha nem kötöttem direktbe a riasztót konnektorba, vagy kötő dobozba, vagy kiépíti a villanyszerelő a külön a megszakítóval az áramkört, vagy konnektorba dug-villával csatlakoztatom a riasztót. (Lehet, hogy sokan elborzadtok emiatt, de nekem nem éri meg, hogy halálra pereljenek, mert nem szabályszerű vmi)

Például kaputelefon "gyengeáramú" trafót sem szereltem soha villanyóra szekrénybe sem, mert nem szabályos, egy normálisabb elmű ellenőrzéskor bukhat az ember, sztem, ha "kókányol".!

Nem elérhető papppapa

  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 213
Re:konnektorra kötés
#9 2014. Január 22. - 20:06:05
0
Tökéletesen tudod ez így is van , de csak arra akartam rávilágítani hogy ne egymásra  kösse be hanem az aljatban egymás mellé de nem lehetnek fizikai kapcsolatban direktben .
A központi fémdoboz védőföldelés életvédelmi fontosságára nem tértél ki mert sok telepítő kolléga elfeledkezik róla .Sajna .
A másik kedvencem amikor a kábelek árnyékolását az erősáramú védőföldre kötik és fokozás képpen ráadásul összekötik a 12V minusszal is mert biztos ami biztos .Igaz az sem egy szívderítő látvány amikor az árnyékolási szálak szabadon "repkednek" a dobozban .
előzmény: vg #8

Nem elérhető vg

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 113
Re:konnektorra kötés
#8 2014. Január 22. - 19:45:19
0
Én úgy tudom, hogy a réz és alu akkor nem szeretik egymást, ha közvetlen kötést csinálunk, mert így fesz. különbség van közöttük. Azonban ha a kötés sorkapocsban, WAGO-ban, aljzatban külön-külön sorkapocsban történik, akkor barátok maradnak.
Nálam itthon pl. a főkábel 5*26-os alu, ami aztán a túlfélen 16-os rézzel megy tovább, néhány éve hibátlanul 8)
előzmény: papppapa #7

Nem elérhető papppapa

  • Törzstag
  • ****
  • Hozzászólások: 213
Re:konnektorra kötés
#7 2014. Január 22. - 19:13:32
0
Oké de mond meg neki ne ezen tartsa a befőttet .
Konnektorba csak direktben de  értelemszerűen csak olyanba amiben van földelés és nem aluminium a kábelezése mert az kissé gázos lesz a rézzel egy-két éven belül .
előzmény: jachner #1

Nem elérhető jachner

  • Kezdő tag
  • **
  • Hozzászólások: 42
Re:konnektorra kötés
#6 2014. Január 22. - 19:12:00
0

Nem elérhető Lacy

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 562
Re:konnektorra kötés
#5 2014. Január 22. - 19:00:47
0
nyam... és ha közben nem tart fel a gyerekem akkor előbb írom meg   :P :P
előzmény: vg #4

Nem elérhető vg

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 113
Re:konnektorra kötés
#4 2014. Január 22. - 18:55:21
0
 :P :-*
előzmény: Lacy #3

Nem elérhető Lacy

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 562
Re:konnektorra kötés
#3 2014. Január 22. - 18:54:13
+1
lehet de csakis fixen bekötve
nehogy valaki kihúzza a porszívó miatt aztán meg elfeledi visszadugni  ::)

Nem elérhető vg

  • Szakember
  • Ős tag
  • *****
  • Hozzászólások: 1 113
Re:konnektorra kötés
#2 2014. Január 22. - 18:53:48
0
Én minden zokszó nélkül bekötöm a riasztót az aljzatba direkt. Dugvillát kerülöm, előbb-utóbb úgyis porszívózni fog onnan....
előzmény: jachner #1

Nem elérhető jachner

  • Kezdő tag
  • **
  • Hozzászólások: 42
konnektorra kötés
#1 2014. Január 22. - 18:49:54
0
Sziasztok,

Ügyfél riasztót szeretne és a központot egy kamrába tenné ahol van egy konnektor. Nem szeretne a biztosítótábláig vezetékezni, ami 3 szobával odébb van. Ti mennyire szoktatok konnektorra rákötni riasztót? Lehet-e? Dugvillával vagy közvetlen rákötéssel?

 

Bezárás
Vendégként csak korlátozottan használhatod az oldalt, ezért javasoljuk, hogy lépj be vagy regisztrálj!
Bezárás
Vendégként csak korlátozottan használhatod az oldalt, ezért javasoljuk, hogy lépj be vagy regisztrálj!